Europa 2 - Maxximum muziky

Povodne v Čechách doznievajú!

Kritický stav hlási naďalej Hřensko, odkiaľ Labe pokračuje do Nemecka. Väčšina riek u našich západných susedov včera dosiahla svoj vrchol. Záplavy tam paralyzovali až 700 obcí, pričom evakuovaných bolo 19.000 ľudí. Poisťovne majú nateraz nahlásených cez 10.000 poistných udalostí a odhaduje sa, že ich celkový počet stúpne až desaťnásobne. Škoda na majetku je predbežne odhadovaná na 7,5 miliardy korún, čo je vyše 290 miliónov eur. Povodne Česko stáli deväť ľudských životov.

Odpratávacie práce v Prahe sú v plnom prúde. Aktuálne tam preverujú aj statiku stromov. Napríklad len Praha 2 do konca týždňa vyrúbe až 150 stromov, 80 z nich v Riegrových sadoch. Pre ich podomletie totiž hrozí pád.

Karlov most v Prahe prežije, zničilo by ho údajne len pretrhnutie priehrady!
Ak súčasná povodeň most poškodila, tak iba nepatrne. To si však bežným okom nevšimneme. Tvrdí to riaditeľ pražskej pobočky Národného pamiatkového ústavu Ondřej Šefců. Most je podľa neho stabilný. Čo však neznamená, že po tom, ako voda opadne, ho nečaká obhliadka. Veľká voda sa okolo historického skvostu za uplynulých sedem storočí prehnala hneď niekoľkokrát. Zrejme najväčšie škody zanechala v roku 1890, kedy voda podmyla dva piliere uprostred Vltavy, po čom sa zrútili tri klenby.

Za povodne v Čechách môže Praha, tvrdia rohnevaní starostovia zatopených miest!
Legenda o tom, že Vltavská kaskáda zabráni akejkoľvek povodni sa zrútila pri storočnej vode pred 11 rokmi. Odvtedy sa hovorí, že sústava priehrad na najdlhšej českej rieke vodný živel maximálne zdrží. Starostovia Kralup nad Vltavou a Mělníka po tomto týždni tvrdia, že kaskáda ich kvôli metropole zbytočne ohrozila. Hlavné mesto údajne prietok vody podriaďuje iba tomu, aby povodeň zvládla Praha, a na menšie mestá za ňou už nemyslia. Zodpovední však oponujú, že Vltavská kaskáda primárne neslúži ako zábrana pred veľkou vodou, ale plní energetické účely a tiež slúži na turistiku a rybolov.

Na najhoršie sa aktuálne pripravujú v Maďarsku!
Dunaj bude podľa včerajších meraní v Budapešti kulminovať až v utorok. Protipovodňové hrádze tam počas víkendu navŕšia na 9 a pol metra. V záplavových územiach dnes začína evakuácia. Nateraz bude musieť svoje domovy opustiť minimálne 400 ľudí. Stav však nie je konečný.

Kritickejšie sú na tom v povodí Labe na východe Nemecka. Najväčšie napätie panuje najmä v Halle, kde hrozí pretrhnutie mestkej hrádze. Ak by sa tak stalo, zaplavilo by minimálne jednu celú mestkú štvrť. Mimo svojich domovov je tam preto cez 30.000 ľudí.

V Rakúsku už z ľudí strach opadol! Začínajú tam s rátaním škôd. Tie by vďaka novej protipovodňovej ochrane mali by výrazne nižšie ako po storočnej vode v roku 2002. Vtedy vodné masy spôsobili škody prevyšujúce miliardu eur.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach