Europa 2 - Maxximum muziky

Povodne pustošia Európu!

Do rozvodnenej rieky v Bádensko-Württembersku spadol 46-ročný Slovák ešte minulý týždeň v piatok. K nešťastiu prišlo keď sa snažil zabezpečiť stavenisko pred stúpajúcou vodou. Jeho telo našli 13 kilometrov od staveniska v koryte riečky Erms.

Východné Nemecko inak aktuálne ohrozuje prívalová voda rieky Labe z Česka, pričom ku kulminácii prišlo v noci. Evakuovať tam museli už desaťtisíce ľudí. Pohotovostným zložkám naďalej pomáhajú stovky vojakov. Kritická situácia je v Magdeburgu. Hladina Labe tam normálne dosahuje asi dva metre, teraz stúpla na vyše sedem metrov. Drážďany pripomínajú Benátky, Labe tam dnes dosiahne zrejme až deväť metrov. Podobne je na tom centrum mesta Grimma, ktorým sa dá prejsť len na člnoch. Hladina Labe stúpa aj v Lipsku a mesto Halle sa pripravuje na najhoršie povodne za posledných 70 rokov.

V Rakúsku pustoší Dunaj!
Jeho vysoká hladina včera paralyzovala železnicu v pohraničnom Hainburgu, kde voda podmyla staničnú budovu. Rakúske železnice čiastočne zastavili dopravu na trati viedenskej rýchlodráhy, čím sa výrazne skomplikovala aj cesta na Slovensko.

V Česku už evakuovali vyše 19-tisíc ľudí!
Hladina Labe stále stúpa a jej kulminácia sa včera popoludní pohybovala na úrovni do 11,5 metra. Tretí stupeň povodňového nebezpečenstva stále trvá na 25 miestach Česka, pričom na Labe v Mělníku, na Kamenici a v okolí Děčína platí extrémny stupeň ohrozenia. Na juhu Čiech už hladiny tokov pozvoľna klesajú, naopak stúpať začali na Morave a v Sliezsku, kde momentálne navyše prerušovane prší. Tisíce obyvateľov Česka naďalej zostáva bez elektriny, plynu a telefónneho signálu. Vlaky nepremávajú na siedmich regionálnych tratiach. A podľa odhadov sa škody rátajú v miliardách korún.

V Rakúsku sa povodne postupne presúvajú smerom na východ, ktorý ohrozuje extrémne vysoká hladina Dunaja. Vo Viedni kulminoval v noci, čo mesto ustálo vďaka systému dunajských kanálov. Kritická situácia je v Klosterneuburgu, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov od hlavného mesta. Medzi mestami Melk a Krems dosahuje Dunaj hladinu 10,8 metra. Pri Kremse hrozí pretrhnutie hrádze, čo by mohlo ohroziť hneď niekoľko dedín a výrazne zhoršiť situáciu aj u nás. Pri záchranných prácach v Rakúsku pomáha 20 000 ľudí, doteraz tam evakuovali vyše 2400 domácností.

V Maďarsku vrámci povodňovej ochrany už uzatvorili úsek cesty 1 prvej triedy medzi Györom a Gönyü, kde budú stavať provizórnu hrádzu. V Budapešti bude vzostup hladiny Dunaja pokračovať až do pondelka. Hermeticky uzavreté sú tam dolné nábrežia na peštianskej aj na budínskej strane. Najohrozenejším miestom je Margitin ostrov a intenzívna ochranu bola predpísaná aj pre historické Rímske nábrežie.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach