Europa 2 - Maxximum muziky

Česko je stále pod vodou, počet obetí sa zvýšil!

Na desiatkach miest v ôsmich krajoch tretím dňom platí najvyšší stupeň povodňovej aktivity. Na to najhoršie dnes čaká Praha. Na záchranárskych prácach sa tam podieľa asi 14-tisíc hasičov. Tí evakuovali z postihnutých oblastí už viac ako 7-tisíc ľudí. Hlavný hygienik vyzval ľudí k opatrnosti, keďže sa vylieva voda z kanalizácie a v niektorých prípadoch preniká aj do pitnej vody.

O život prišli už okrem včera hlásených dvoch ľudí z Třebeníc aj 82-ročný muž z Mokřan na Benešovsku, ktorého telo našli v koryte potoka, utopil sa tiež 69-ročný muž z Plzenského kraja, po zásahu prúdom zomrel tiež elektrikár z Cerhenic na Kolínsku a v průhonickém parku padajúci strom usmrtil ženu, keď venčila psa.
Nezvestných je ďalších päť osôb.

Hlavné mesto Česka zažíva obdobný strach ako v roku 2002. Rozvodnená Vltava od nedeľnajšieho večera zatvorila niektoré linky metra v centre metropoly, pričom uzávierka môže podľa oficiálnych zdrojov trvať aj niekoľko dní a to vzhľadom k tomu, že hladina Vltavy nemá v nadchádzajúcich hodinách klesať.

Prahou včera po 21. hodine pretekalo vyše 3000 metrov kubických vody za sekundu, čo je zhruba dvadsaťnásobok bežného stavu. Protipovodňové zábrany boli v tom čase postavené na 3700 metrov kubických vody za sekundu, no ešte dnes ráno by mali stáť ďalšie zábrany tak, aby mesto odolalo storočnej vode. V čase najhorších záplav v roku 2002 prietok dosiahol až 5300 kubíkov.

Hladina Dunaja v Passau je najvyššia v dejinách!
Situácia na východe Bavorska sa naďalej zhoršuje. Hladina Dunaja na sútoku s riekami Inn a Ilz včera dosiahla rekordnú úroveň 12 a pol metra. Dramatická situácia pretrváva v mnohých ďalších oblastiach, pričom v desiatich bavorských okresoch a mestách vyhlásili stav ohrozenia. Školy prerušili vyučovanie a na niektorých miestach museli odložiť plánované maturitné skúšky. Voda zaplavila celé obce aj v Sasku a Durínsku, kde rozvodnené rieky naďalej ohrozujú veľkomestá Drážďany a Lipsko.

Napätá povodňová situácia v okolí toku Dunaja a ďalších riek panuje aj v susednom Rakúsku. Na západe krajiny vyhlásili najvyšší stupeň povodňového ohrozenia. V Tirolsku, Salzbursku, Vorarlbersku ako aj v Dolnom a Hornom Rakúsku už rozvodnené rieky zatopili niekoľko miest. V oblasti podľa meteorológov spadlo za dva dni až dvojmesačné množstvo zrážok. O život tam prišla najmenej jedna osoba, tri ďalšie sú nezvestné. Hladina Dunaja neustále stúpa a do večera by mala dosiahnuť až 11 metrov.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach