Europa 2 - Maxximum muziky

Wyclef Jean v júni zavíta do Bratislavy!

Nový mestský festival BA City Beatsprinesie začiatkom leta do Bratislavy mená ako Rudimental, Katy B, Aloe Blacc, Hadouken! alebo Everything Everything. Jeho organizátori si však pripravili ešte jednu lahôdku. Na Tyršovom nábreží sa v piatok 21. júna na záver festivalu predstaví svetoznámy spevák, rapper, producent a skladateľ Wyclef Jean. Rodák z Haiti žijúci v USA sa v hlavnom meste Slovenska ukáže viac ako sedem rokov po tom, čo so svojou skupinou Fugeesvystúpil v zaplnenej Inchebe.

Wyclef Jean sa narodil na Haiti, no vo veku 9 rokov sa presťahoval do USA. Na celom svete sa preslávil ako člen trojčlennej formácie Fugees, v ktorej okrem neho pôsobili Lauryn Hill a Pras. Úspešná bola už s debutovým albumom Blunted On Reality (1994), no naozajstným prelomom bola až nahrávka The Score(1996). Bez preháňania sa dá tvrdiť, že ide o jeden z najzásadnejších albumom 90. rokov. Doteraz sa z neho na celom svete predalo viac ako 18 miliónov kópií. Po obrovskom úspechu skupiny a hitoch ako Killing Me Softly, Ready or Not alebo Fu-Gee-La sa však cesty jej členov rozišli.

Wyclef debutoval ako sólista v roku 1997 albumom The Carnival s hitom Gone Till November. V nasledujúcich rokoch uviedol na trh ďalšie štúdiovky a spolupracoval s mnohými interpretmi. Za zmienku stojí napríklad hit 911, ktorý nahral s Mary J. Blige alebo Hips Don“t Lie s vokálom Shakiry. Trojnásobný držiteľ Grammy sa v ostatných rokoch začal viac venovať politike ako hudbe. V roku 2010 chcel kandidovať na prezidenta zemetrasením zničeného Haiti. Jeho kandidatúru však napokon zamietla volebná komisia, pretože v krajine nežil súvisle päť rokov. Na hudobnú scénu sa muzikant tento rok vrátil mixtapeom April Showers, ktorý vyšiel len pred mesiacom.

Na prvej edícii podujatia BA Cit Beats, ktoré sa bude konať 20. a 21. júna, sa okrem spomenutých interpretov ukáže aj anglické zoskupenie Stereo MCs s dídžejským setom, britskí priekopníci ambient housu The Orb či vokálna formácia The Boxettes. Kanadu bude v Bratislave reprezentovať rockové trio Danko Jones, Izrael electro-popová formácia Terry Poison, Austráliu dvojica Parachute Youth a Rakúsko projekt Richard Dorfmeister & Rupert Huber present Tosca.

Na svoje si prídu aj milovníci džezu a latina, a to na vystúpeniach kubánskej speváčky a flautistky Glendy López a slovenského bubeníka Martina Valihoru s newyorskou speváčkou Vivian Sessoms. Z domácej scény sa na BA City Beats predstavia Polemic, Jana Kirschner, Tomáš Sloboda a Sounds Like This, L Plus a Vec s kapelou Zlokot.

Afterpárty po denných programoch, ktoré sú v cene lístka, bude hostiť klub LOFT!. Ľudia sa tak budú môcť zabávať aj po polnoci. Permanentky na podujatie sa predávajú v sieti Ticketportal za 39 eur, jednodňový lístok stojí 29 eur. Na mieste bude stáť lístok na dva dni 49 eur a jednodňová vstupenka 39 eur.

Viac info na:

www.bacitybeats.sk

www.facebook.com/BACityBeats

https://www.facebook.com/events/226722074133756/

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach