Europa 2 - Maxximum muziky

Benedikt XVI. sa včera naposledy rozlúčil!

Až 100-tisíc ľudí prišlo na počas generálnej audiencie na Námestie sv. Petra vo Vatikáne, aby poďakovalo 85-ročnej hlave katolíckej cirkvi. Rodák z Bavorska pripomenul, že odchádza z úradu pápeža pre nedostatok síl. Medzi nimi bol aj slovenský prezident Ivan Gašparovič. Ten bol oficiálne poslednou a jedinou hlavou štátu, ktorú Svätý Otec pred svojou abdikáciou prijal.

"Zo srdca žehnám vás i vaše rodiny vo vlasti," povedal pápež po slovensky aj našim pútnikom. V príhovore sa vrátil tiež ku svojmu rozhodnutiu odstúpiť. Povedal, že cítil, ako mu unikajú sily. Odchádza preto s plným vedomím vážnosti, ale s pokojom v duši.

Dnes o jedenástej sa pápež oficiálne rozlúči s kardinálmi a Vatikán opustí o sedemnástej na palube helikoptéry, ktorá ho prepraví do pápežskej letnej rezidencie v Castel Gandolfe. Tam by mal ešte poslednýkrát ako pápež pozdraviť veriacich z balkóna paláca.

O dvadsiatej sa zavrú brány Apoštolského paláca, príslušníci Švajčiarskej gardy sa stiahnu do Vatikánu a pápežský stolec bude po siedmich rokoch, desiatich mesiacoch a deviatich dňoch Benediktovho pontifikátu oficiálne vyhlásený za uprázdnený.

Pápežský stolec bude úderom dnešnej dvadsiatej hodiny po siedmich rokoch, desiatich mesiacoch a deviatich dňoch Benediktovho pontifikátu oficiálne vyhlásený za uprázdnený. Režim "sede vacante" sa skončí až zvolením novej hlavy cirkvi na marcovom konkláve.

Podľa agentúry Reuters sa vo Vatikáne zajtra začne generálna kongregácia, na ktorej sa zídu kardináli-volitelia, aby pripravili tajnú voľbu Benediktovho nástupcu. Podľa pondelňajších zmien sa konkláve môže začať skôr ako 15 dní po uprázdnení funkcie. V praxi to znamená, že kardináli rozhodnú o začiatku konkláve sami. A svet nového pápeža spozná ešte pred Veľkou nocou.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach