Europa 2 - Maxximum muziky

Blíži sa odovzdávanie prestížnych hudobných cien. Kto vyhrá v špeciálnej kategórii rádia Europa 2?

Slovenský ochranný zväz autorský pripravuje už 20. ročník cien SOZA! Slovenský ochranný zväz autorský odovzdá prestížne ocenenia za rok 2016 vo štvrtok 28. septembra v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Medzi nominovanými sú také mená ako Ivan Tásler, Miro Žbirka, Vašo Patejdl, Kamil Peteraj, Boris Filan, Adam Ďurica či Peter „Ďuďo“ Dudák.

O dva týždne sa tak dozvieme mená textárov a skladateľov najhranejších diel, najúspešnejšieho mladého autora a pribudnú aj nové mená do hudobnej siene slávy SOZA.

Ktorým slovenským hudobníkom sa minulý rok najviac darilo a aké pesničky boli najobľúbenejšie?

Na cenách SOZA sa 28. septembra dozvieme mená najúspešnejších autorov, spoznáme najobľúbenejšie skladby, albumy či DVD za rok 2016, ale aj laureátov ocenení za celoživotné dielo či významný podiel uvádzania slovenskej hudby v zahraničí.

„SOZA udelí už 20-ty raz ceny, ktoré sú určené nielen pre najúspešnejších autorov dnešnej hudobnej branže. Je pre nás potešením, ale zároveň aj záväzkom, pokračovať v tejto, pre slovenskú hudbu dôležitej tradícii,“ vraví predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

Tento rok odovzdá SOZA sedem štatistických a tri honorárne Ceny SOZA. Tie štatistické sú, na rozdiel od hlasovania v hudobných anketách, objektívnym obrazom toho, ktoré piesne sa najčastejšie hrali v rádiách a na podujatiach.

„Tradične hovoríme o nomináciách, aj keď by bolo správnejšie hovoriť o shortliste alebo finalistoch. Zoznam finalistov je totiž výsledkom štatistík SOZA za daný rok,“ vraví člen predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

SOZA zároveň udeľuje honorárne ceny, ktoré sú vyjadrením uznania za prínos ocenených osobností pre slovenskú hudobnú kultúru. O ich udelení rozhodujú autori, ktorí zastupujú rôzne žánre hudby v Dozornej rade SOZA

„SOZA každoročne oceňuje aj tých, ktorí celoživotným dielom prispeli k tomu, že hudba je a bude vo svojich rozličných podobách a žánroch podstatnou súčasťou slovenského kreatívneho priemyslu. Aj toho roku ju dostanú tí, ktorí si to skutočne zaslúžia,“ uzavrel Ľubomír Burgr.

Na galavečere 28. septembra v historickej budove Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave sa dozvieme aj to, kto si odnesie prestížne ocenenie Veľká cena SOZA v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika. Všetky informácie nájdete na stránke www.soza.sk.

CENY SOZA ZA ROK 2016

ŠTATISTIKÉ CENY – nominácie

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu

Keď sme sami – Peter Dudák, Martin Žúži / Martin Žúži

Dnes – Martin Ďurinda / Martin Sarvaš

Neľutujem – Adam Ďurica / Vladimír Krausz

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel

Kamil Peteraj

Vladimír Krausz

Boris Filan

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel

Ivan Tásler

Václav Patejdl

Miroslav Žbirka

Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora

Adam Ďurica

Celeste Buckingham

Dušan Timko

Cena SOZA za audiovizuálny nosič

Fíha Tralala – Bumbarasa

DVD pre (ne)poslušné deti

Fíha Tralala a rozprávková družina (live)

Cena SOZA za zvukový nosič

Rytmus – Krstný otec

Miro Jaroš – Pesničky pre (ne)poslušné deti 2

Miro Jaroš – Tešíme sa na Ježiška

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

Rádio SiTy

Rádio Lumen

Rádio 7

HONORÁRNE CENY

Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí

Zápis do Zlatej knihy SOZA

Veľká cena SOZA

Špeciálna cena

Cena Rádia Europa 2

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach