Europa 2 - Maxximum muziky

Standerwick: Mal som dlhé vlasy, lebo som chcel byť rocker

Track, ktorý Standerwick vydal minulý rok s Garethom Emerym a Haliene sa stal „Tune of the Year“ v Arminovej relácii A State of Trance. Tento britský multi talent prezradil, že chystá nového oveľa viac. Spolu so 40tkou ďalších DJs z celého sveta sa predstaví na EDMANIA OPEN AIR 2018 počas víkendu 22.-23. júna 2018 v Trenčíne.

Ahoj Ian, na Slovensku sme ťa nedávno privítali na zimnej edícii EDMANIE. Na čom všetkom si odvtedy pracoval?

Ahojte! Deje sa toho celkom dosť v poslednom čase. Pracujem na nových originálnych trackoch, ktoré vyjdú neskôr tento rok ,vrátane skvelého vokálového upliftového songu a pripravil som aj niečo orientované aktuálnym „psy“ smerom. Tento track som už otestoval na niektorých party a vidím, že funguje skvele! Taktiež sú v pláne skvelé remixy a niekoľko ďalších vecí, ktoré odhalím až neskôr, ale už ich zrejme zahrám na EDMANIA… Ktovie! 😉

Song Saving Light, ktorý si spravil so známym producentom Garethom Emerym a talentovanou speváčkou Haliene, sa stal držiteľom ocenenia Tune of the Year 2017. Aké boli tvoje pocity, keď ste sa dozvedeli, že váš song vyhral tento titul?

Je to obrovská pocta, keď váš track vyberú poslucháči show A State of Trance Armina van Buurena ako ten najlepší za uplynulý rok! Bol to úplne šialený moment, keď nám to oznámili! Bolo to fantastické a som na to spolu s Garethom a Haliene hrdý.

Množstvo trackov, hraní po celom svete a nezabudnuteľných zážitkov. Čo považuješ za vrcholový moment svojej doterajšej kariéry?

Uf, toto je dosť náročné – ani neviem vybrať iba jeden jediný, bolo ich veľa. Patria tam hrania na najväčších svetových festivaloch ako Tomorrowland, EDC či Creamfields. Dlho sa snažíš a jedného dňa to príde… je to úplne šialené!

A potom sú to momenty, keď sa celé publikum zjednotí a hýbe sa úplne rovnako, väčšinou je to pri drope nejakého fakt veľkého tracku. Tento moment je úplne špeciálny a ja ho prezývam „Božský moment“. Zanecháva vo mne silný dojem na dlhé týždne!

Na hudbu máš všestranný talent, ovládaš hru na niekoľko hudobných nástrojov. Mal si záľubu v hudbe odmalička?

Áno, už od malička som miloval hudbu. Môj otec bol muzikant a hral v jazzových kapelách, tiež bol súčasťou kapely Royal Air Force (pozn. prekladateľa: vojenské letectvo britských ozbrojených síl). Práve on mi ukázal všetko okolo hudby – od piana, cez sláčikové nástroje, perkusie a bubny.

V detstve to bolo predovšetkým o klasickej hudbe, ale neskôr som sa naučil hrať na gitaru a basgitaru, pretože som chcel hrať v rockovej kapele! Dokonca som mal chvíľu aj dlhé vlasy, ale starostlivosť o ne zaberala veľa času, takže som sa vrátil ku krátkym, vďaka čomu som omnoho rýchlejší. Hahaha 🙂

Zatiaľ čo si dobre známy svojou produkciou, už menej sa o tebe vie, že si aj vokalista. Venuješ sa spevu aj v súčasnosti?

Už dlhšie som nespieval. Keď som sa vrátil na trance scénu, urobil som track „Perfect Love“ s Purple Stories a veľmi som si to užíval. Ale viac ma baví písanie a produkovanie než spievanie.

Myslím si, že sú vo svete omnoho lepší speváci, tak prečo strácať čas pokusmi o to, aby to znelo čo najlepšie, keď ľudia s X Factor hlasom to dajú bez námahy! Ale nikdy nevieš, možno jedného dňa opäť dvihnem mikrofón…

Na niektorých vystúpeniach hrávaš live so svojou zostavou rôznych nástrojov, ako sme mohli vidieť aj na EDMANIA 2017. Dokážeš si pri všetkom tom sústredení sa na hranie užiť atmosféru a fanúšikov?

Jemne som nejaké veci pozmenil, takže so sebou teraz nosím v caseoch svoje klávesy a môj upravený Roland V-Drum set up. Príde mi dosť náročné hrať na klávesy, keďže to vyžaduje omnoho viac sústredenia, ako len „ťukať“ do bubnovej podložky.

Ak spravíš malú chybičku na bubnoch, nikto si to nevšimne, sprav to na klávesoch a všetci vedia, že si to „pokašľal“. Bubny a perkusie sú expresívnejšie a môžem ich pomocou odovzdať publiku omnoho viac energie.

Jemne som poupravil svoj systém, od kedy sme sa naposledy videli. Roland – značka, pre ktorú robím ambasádora, spravila špeciálny stojan na bubon, vďaka čomu sa vytvoril priestor pre malý synťák priamo nado mnou.

Takže sa už nemusím otáčať, aby som hral na klávesoch a publikum môže sledovať všetko, čo robím. Dáva mi to slobodu vyjadriť sa naplno, keď hrám naživo. Čím viac takto hráš, tým lepšie to ide.

Čo ti napadne ako prvé pri slove „trance“?

Vo všetkých jeho formách si stále zachováva niekoľko pozoruhodných vecí: je to hudba s emóciou, hudba, ktorá vás niekam „unesie“.

Čoskoro prídeš do Trenčína, aby si zahral na trance stage festivalu EDMANIA. Na čo sa môžu tvoji fanúšikovia tešiť? Máš pre nich nejaký odkaz?

Už sa neviem dočkať, ako sa s vami podelím o kopec novej hudby, ktorú mám pripravenú! Príďte na festival z jediného dôvodu… aby ste si to užili! Všetky starosti nechajte na vstupe, príďte a očakávajte niečo veľmi špeciálne! o/

Ďakujeme za tvoj čas!

Slovensko, vidíme sa čoskoro! <3

EDMANIA OPEN AIR 2018

2 days, 3 styles, 4 headliners, 40 DJs, 1 price = 54,99€!

Headliners: Axwell Λ Ingrosso, Timmy Trumpet, MaRLo, Umek

Announced DJs: Ben Nicky, Jay Hardway, Jordan Suckley, Juicy M, Kura, Mark Villa, Maurice West, Salvatore Ganacci, Tony Junior, Exis, Mike Williams, Breathe Carolina, Sam Feldt, Steve Allen, Standerwick, Andy Moor, Enrico Sangiuliano, Rank 1, Manene, DJ EKG, Davey Asprey, The Him, Estiva, Franky Rizardo, Technasia + more TBA

More info: www.edmania.eu

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach