Europa 2 - Maxximum muziky

David Gravell: Edmania neustále rastie, už teraz sa teším!

EDMANIA OPEN AIR 2018 počas víkendu 22.-23. júna 2018 prinesie do Trenčíne vyše 40 DJs z celého sveta. Jedným z hostí bude mladý Holanďan – David Gravell, ktorý EDMANIA navštívi už po tretí raz. Prečítajte si rozhovor s ním.

Ahoj David,v lete prídeš na EDMANIA po tretí raz ako jediný z umelcov v jej histórii. Ako je to možné? Naozaj máš Slovensko tak rád?

Oh wow! Neviem ani vyjadriť, ako zbožňujem Slovensko! Stále si pamätám ostatné 2 návštevy a je úžasné vidieť, ako event neustále rastie vždy, keď navštívim festival. Mám veľkú fanúšikovskú na Slovensku, takže sa veľmi teším, že sa tam vraciam!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Za pomerne krátky čas si sa vyšvihol na špičku svetovej trance scény. Čo bolo pre teba na tejto ceste najťažšie?

Najťažšie je, že so svojou rodinou a priateľmi trávim počas roka menej času, pretože 80% svojho času trávim na cestách. Tiež je dosť náročné zostať v kontakte s najnovšími softvérmi a pluginmi na produkciu, keďže technológie sa vyvíjajú veľmi rýchlo. Ale myslím, že najťažšie pre každého DJa je zostať zdravý a sústredený. Preto mám špeciálnu diétu, keď som doma a chodím pravidelne do posilňovne. Aby som mohol do toho dať 200% do každej show, kde vystupujem.

Ako dlho si sa venoval produkcii, kým si vydal svoj prvý track? Mal si vo svojich začiatkoch mentora, ktorý ťa viedol alebo si sa učil všetko sám?

Do kontaktu s hudbou som prišiel už vo veľmi nízkom veku, pretože môj otec robil hudbu na jeho hardvérových syntetizátoroch, ktoré si aj sám vyrobil. Neskôr, keď mi otec dal môj prvý walkmen, som začal kupovať hudbu v obchodoch. Bol som pripravený skúmať úplne nový svet, ktorý ponúka hudba. Keď som mal 15 rokov, začal som pripavovať krátke mixtapy na starom recordére. Pár rokov potom som skúšal robiť hudbu v programe Magic Music Maker, ktorý bol príliš komplikovaný a nemal som žiadneho učiteľa. Takže som nakoniec kúpil Cubase Studio 4 a tu som začal objavovať, ako robiť hudbu, ako ju robím aj dnes.

Ako by si charakterizoval svoj súčasný sound?

Vplývajú na mňa techno a trance, takže je pre mňa skvelé balancovať niekde uprostred. Všetky moje tracky musia mať dobrý groove, basovú linku a melódia musí sedieť. Taktiež všetky tracky, ktoré vydávam sú temné, upliftové a emocionálne.

Veľa cestuješ a máš pomerne nabitý program hraní. Dokážeš si popri tom nájsť dostatok času a inšpirácie pre novú tvorbu?

Mám jeden priečinok, v ktorom sú všetky moje nedokončené nápady a útržky z trackov, ktoré zbieram celý rok. Vďaka tomu je pre mňa jednoduchšie mať pri sebe neustále inšpiráciu a svoje nápady. Môžem pracovať kdekoľvek na svete na mojom prenosnom štúdiovom Macbooku. Stačí mi AKAI Midi kontrolér a som pripravený produkovať. Minulý rok som vydal moju prvú mixovanú kompiláciu, ktorá bola vyprodukovaná a zmixovaná počas ciest na severoamerickej tour.

Ako vyzerá tvoj postup pri produkcii nového tracku? Na čo sa zvykneš sústrediť najviac?

Každý track, ktorý som kedy začal robiť, pochádzal z nejakého nápadu. Potom sa presuniem k dizajnovaniu zvukov, čo je úplne iná kapitola. Je pre mňa veľmi dôležité byť rýchly, ako sa dá. Veľa ľudí zabúda, ako dôležité je mať dobrý zvuk od začitku. Tu je moje zlaté pravidlo: Shit dnu, shit von… Ak máš dobré sample, dobré zvuky od začiatku, môže ťa to posunúť oveľa ďalej, aj keď nie vždy do cieľa, keď hovoríme o produkcii hudby.

So svojou hudbou sa pravidelne objavuješ na festivaloch A State of Trance a v epizódach rovnomennej show Armina van Buurena. Kedy si sa s Arminom stretol po prvý krát?

Bolo to niekedy okolo roku 2013, kedy som bol v kancelárii Armada Music. Zrazu prišiel Armin a potriasol som si s ním ruky po prvý raz! Po krátkej debate sme šli na loď s Ilan Bluestonom v Amsterdame, čo bolo naozj úžasné! Bol to skvelý moment – stretnúť Armina!

Čo najnezvyčajnejšie si zažil počas svojich ciest po svete?

Núdzové pristátie lietadla, pretože niekto na palube zomieral. Museli sme rýchlo pristáť uprostred Indonézie, čo bolo celkom strašidelné.

Čoskoro prídeš do Trenčína, aby si zahral na trance stage festivalu EDMANIA. Na čo sa môžu tvoji fanúšikovia tešiť? Máš pre nich nejaký odkaz?

Po prvé, NEVIEM SA DOČKAŤ! Po druhé, mám kopec novej hudby a určite ukážem aj čiastočne moje nové logo a vizuály, ktoré aktuálne prerábame. Fanúšikovia teda spoznajú viacero nový vecí. Vidíme sa čoskoro!

Aktuálne novinky sleduj na EDMANIA facebooku a instagrame

Dvojdňové vstupenky kúpiš za skvelú cenu TU >>

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať