Europa 2 - Maxximum muziky

UMEK: Určite sa u vás budem cítiť ako doma!

EDMANIA OPEN AIR 2018 počas víkendu 22.-23. júna 2018 predstaví po prvý raz aj svoj undergound stage. Jeho headlinerom je ostrieľaná slovinská techno legenda – Umek. Prečítajte si rozhovor s ním.

Ahoj Umek, bez akýchkoľvek pochýb môžeme povedať, že si legendou techno scény. Ale povedz našim fanúšikom, ako to všetko začalo?

Začal som svoju kariéru v 90tych rokoch, keď sa začínal objavovať internet, ale nepoužíval sa ani na zdieľanie súborov alebo vysielanie ešte dlho po tom. Už vtedy som pracoval ako DJ a producent.

Vyrastal som v Slovinsku, v krajine, kde v tom čase nebola elektronická hudba ani v rádiách, možno track od Kraftwerk z času na čas, alebo nejaká prehypovaná tanečná vec, ktorá prehrmela všetkými rebríčkami. Ale mali sme MTV s reláciou Party Zone a skvelý CD shop v Ljublane, kde som sa stretol s čoraz viac trackmi tohto druhu.

V tom istom čase som objavil show Cool Night v študentskom rádiu. Hrali rôzne druhy elektronickej hudby od trance, rave, techno, EBM, až po naozaj dosť temné veci… a organizovali party v študentskom klube K4. Stal som sa ich pravidelným návštevníkom, stretol som pár slovinských pionierov elektronickej hudby a tí mi ukázali hudbu, rôzne mašinky a proces tvorby hudby.

Keď som sa začal dostávať do elektronickej hudby, tanečná scéna v Slovinsku doslova neexistovala a museli sme vybudovať naozaj všetko od začiatku. V Slovinsku v tom čase neboli poriadne obchody s hudbou, takže sme museli cestovať 500 km do Viedne alebo Mníchova v „nákupnom“ buse, aby sme si mohli kúpiť niekoľko vinylov.

Nebola žiadna infraštruktúra pre party, takže sme si museli spraviť svoje vlastné a naučiť sa všetko o event manažmente sami. Netušili sme ako alebo na akých „strojoch“ sa robí táto hudba, ale improvizovali sme – nielenže sme sa naučili, ako na to, ale vytvorili sme aj svoj vlastný sound. Nedostávala sa nám podpora médií, takže sme dali dokopy svoje vlastné „EDM monthly“, vybudovali svoju vlastnú rádio show a tak ďalej…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vedieš svoj vlastný label, podcast, cestuješ po celom svete. Je hudba stále to, čo miluješ a chceš robiť? Nie si občas unavený?

Samozrejme, občas ma unavujú veci ako stretnutia, niektoré promo aktivity a cestovanie. Obzvlášť lietanie na eventy a z nich, pretože trpím fóbiou z lietania.

Po rokoch skúšania rôznych spôsobov, ako sa s tým vyrovnať, som zrejme konečne pred pár rokmi našiel spôsob, ako sa s tým aspoň trochu vyrovnať, ale stojí ma to množstvo energie a úsilia, takže je to pre mňa oveľa náročnejšie ako pre bežného človeka. Ale stojí to za to kvôli hudbe.

Úprimne, stále rád hrám pre ľudí na parkete rovnako, ako keď som sa prvý raz postavil za mixpult a miešal hudbu pre tých raverov predo mnou. Tá energia z tanečného parketu ma vždy zasiahne, keď sa postavím na stage. Vytvorím si spojenie s publikom a začnem ním hýbať mojou hudbou. Toto je veľmi uspokojivé a ja to stále milujem.

Ak by si mal vybrať jeden najlepší vlastný track, ktorý by to bol a prečo?

Niektorí hovoria, že moje najlepšie tracky sú Gatex a Lanicor, ale ja osobne som cítil najväčšie osobné zadosťučinenie, keď som dokončil Ricochet Effect a môžem povedať, že tento track doteraz super funguje. Je to track z EP Print This Story, ktoré vyšlo pred desiatimi rokmi.

Je veľmi zaujímavé, že si ho stále rád vypočujem aspoň niekoľkokrát za rok – čo je niečo nezvyčajné, pretože bežne svoju produkciu nepočúvam. Vlastne nikdy nepočúvam svoju hudbu po tom, ako ju prestanem hrávať.

Ale produkcia tohto tracku vo mne vyvolávala veľmi silné pocity a stále si ich viem vyvolať tým, že počúvam Ricochet Effect. Milujem emócie, melódie a aranžmány použité v tomto tracku. Avšak stále verím, že som ešte nevyprodukoval môj najlepší track, takže určite neskôr v mojej kariére príde ďalší, ešte lepší.

Máš nejakú radu pre začínajúcich techno / tech house producentov?

Nestrácal by som čas s technickými vecami, pretože všetko sa dnes už vieš naučiť online, ale makaj, buď vytrvalý a trpezlivý – ak naozaj tvrdo makáš a si skutočne dobrý v tom, čo robíš, skôr či neskôr nastane zlom.

Ak si myslíš, že už nastal ten zlom, tak makaj ešte viac. Dnes je to všetko o tom byť čo najviac originálny, ako to len ide. To všetko je o nastavení mysle, vynaliezavosti a schopnosti nájsť spôsob, ako tvoriť zvuky, inak ako všetci ostatní.

Je to veľmi náročné, pretože takmer všetko už bolo urobené, ale nič nie je naozaj nemožné. Vždy existuje spôsob, ako robiť veci trošku inak. Raz je to nový synth, inokedy nový softvér, či hardvér, čo vyvolá úplnú revolúciu, ktorá skončí vznikom nového subžánru. Mladí ľudia vnímajú hudbu inak ako my starší, ktorí sme v hre už desať či dvadsať rokov. Majú úplne iné nastavenie mysle.

Keď Native Instruments prišli s novým Masssive synthom, odrazilo sa to v pozdvihnutí dubstepovej scény, ktorá využila jeho chladný, priestorový zvuk. To isté sa stalo s progressive – electro housom, keď Sylent predstavil svoj synth. Vždy príde niečo nové na trh – mašinka alebo soft, a mladí prídu na to, ako to použiť aspoň trochu inak.

Máš nejaké vysnívané b2b? S kým a prečo?

Vlastne ani nie. Kedysi som tak často hrával, určite ešte aj budem, ale nerozmýšľam o tom a teda nemám v hlave nijakého konkrétneho kolegu. Avšak… Bola by celkom sranda zahrať si b2b set so Shaquille O“Neal, ktorý vystupuje ako DJ Diesel.

Hrá úplne iný štýl hudby ako ja, takže neviem, ako by naše štýly pasovali, ale je to veľký srandista, a keďže aj ja mám nejakú tú minulosť v basketbale (bol som vybraný do slovinského národného basketbalového družstva, keď som bol puberťák a zanechal som to práve kvôli DJingu, pretože sa nedá robiť dve veci vrcholovo), som si istý, že by to zapadlo alebo by sme sa aspoň veľmi dobre pobavili.

Čo si myslíš o vývoji undergroundovej techno scény? Ide tým správnym smerom?

V prírode je evolúcia (vývoj) niečo, čo sa riadi samo svojimi pravidlami. Hudba prichádza a odchádza cyklicky, takže po minimalovej ére a tech house ére, očakávame, že sa techno opäť dostane do popredia.

Ja osobne uprednostňujem temnejšie, tvrdšie a ostrejšie zvuky v techne, ale vidím, že na vzostupe je melodické techno a všímam si mnoho tech trance trackov, ktoré opäť zaznamenávajú očakávaný vzostup po rokoch, kedy trance trpel kvôli vzostupu mainstream EDM. Trance opustili aj mnohí hlavní predstavitelia, ktorí sa stali súčasťou „EDM“ horúčky.

Ako som už povedal, ja stále uprednostňujem tvorbu tvrdšieho, drsnejšieho techna, ale nedávno som si vytvoril zložku pre melodické techno vo svojom počítači, takže keď hrám dlhší set, nahliadnem doň a vyberiem niečo odtiaľ. Väčšinu svojich melodických frustrácií pretavujem do reality cez môj vedľajší projekt Zeta Reticula. Je to moje milované dieťa, prezývka, pod ktorou produkujem a hrám electro.

Pravidlá pre túto hudbu sú iné ako pre techno, takže môžem hrať viac melódií a emócií. Ak máte záujem, určite sledujte na mojich sociálnych sieťach vysielanie z Miami Music Week, kde veľmi netradične odohrám set ako Zeta Reticula na evente Viberate. Je to trošku iná scéna, ale veľmi vášnivá, takže možno odhalíte moje úplne iné ja.

Prichádzaš do Trenčína, kde budeš headlinerom undergroundového stagu na EDMANIA festivale. Na čo sa môžeme tešiť? Máš nejaký odkaz pre svojich fanúšikov?

Najjednoduchší spôsob, ako sa naladiť na to, čo dnes hrávam, je vypočuť si moje najnovšie releasy, podcasty a nahrávky mojich živých vystúpení. Hrám energetické techno a mojím cieľom je rozhýbať ľudí na parkete.

Hrám veľa svojej hudby, tracky, remixy, nevydanú muziku a špeciálne edity trackov, ktoré ste možno už počuli, ale nie v týchto verziách. A navyše – určite sa u vás budem cítiť ako doma. Hovorí sa, že slovenčina je veľmi blízka slovinčine a ľudia si naše krajiny aj často zamieňajú.

Aktuálne novinky sleduj na EDMANIA facebooku a instagrame

Dvojdňové vstupenky kúpiš za skvelú cenu TU >>

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať