Europa 2 - Maxximum muziky

Elis Mraz a Martin Císar spojili svoje hlasy v krásnej vianočnej novinke TY A JA

Pieseň je založená na priateľstve

Martin a Elis sa spoznali v roku 2014, keď ich spojila spoločná účasť v speváckej súťaži Hlas Československa. Obaja speváci si sadli natoľko, až sa z nich stali najlepší priatelia. Martin to potvrdil týmito slovami: „Pre mňa je Elis ako sestra. Čokoľvek sa v našich životoch stane, ihneď to spolu konzultujeme. Vždy mi vie poradiť, či už v súkromnom živote alebo v rámci hudby.“ „Niekedy mám pocit, že aj napriek tomu, že sa s Martinom nevidíme často, trávim s ním najviac času. (smiech) Aj keď spolu nie sme fyzicky, voláme si takmer každý deň,“ dodala Elis. Od súťaže ubehlo niekoľko rokov, počas ktorých sa speváci neustále stretávali a vytvárali rôzne coververzie zahraničných hitov. Medzi najznámejšie spoločné počiny patrí ich verzia hitu Shallow alebo piesne Too Good at Goodbyes od Sama Smitha.

Vianočnú novinku TY A JA umelci vidia ako prirodzené vyústenie ich dlhoročného priateľstva. Pieseň je zároveň prvým spoločným, autorským dielom. Spomínaný duet zložili a venovali všetkým ľudom, ktorí nemôžu tráviť vianočný čas so svojimi rodinami, partnermi či priateľmi. Podľa spevákov je najkrajší vianočný dar práve možnosť byť s blízkymi.

Vianoce nie sú o daroch, ale o ľuďoch

„TY A JA je o pravých vianočných hodnotách. Myslím si, že sa nájde veľa ľudí, ktorí by radi trávili sviatky v kruhu rodiny či priateľov, no aktuálna situácia im to neumožňuje,“ konštatuje talentovaná blondínka. Keďže Elis pochádza z Prahy a Martin z Trnavy, ich stretnutia sú v súčasnosti komplikovanejšie. „Aj keď to nie je veľká diaľka, koronavírus nám stretnutia komplikuje. Mrzí ma, že počas sviatkov nebudeme spolu. No napriek tomu, že nemôžem byť s každým, s kým by som chcela byť, som vďačná, že môžem byť s milovanou rodinou.“ Speváčka tvrdí, že nie každý má tú možnosť byť doma a užívať si sviatky s najbližšími. „Dokážem sa vcítiť do toho, čo prežívajú ľudia, ktorí sú od svojej rodiny počas Vianoc odlúčení. Neviem si predstaviť, že by som bola napríklad sama v cudzej krajine,“ zhrnula svoje pocity Elis.

„Pieseň sme s Elis zložili najskôr spontánne, pre svoje potešenie,“ poznamenal Martin. „Keď sme ju pustili našim známym a rodine, ich pozitívna reakcia nás zaskočila a zároveň potešila.“​Presne to nakoplo spevákov k tomu, aby pieseň uverejnili. „S Elis sa mi vždy spolupracuje výborne. Akonáhle sa my dvaja spojíme, vždy z toho niečo vznikne. Doteraz to boli väčšinou prerábky známych hitov. O to viac sa teším, že sme hranicu trošku posunuli a vytvorili autorskú pieseň. Pesničku TY A JA mám veľmi rád, má pre mňa krásnu atmosféru.“ Martin verí, že táto skladba má potenciál pomôcť ľuďom lepšie zvládať odlúčenie počas najkrajších sviatkov roka.

Natáčanie vo vianočnej atmosfére

O videoklip sa postaral Marko Parničan z Kontrast production. Video sa natáčalo v krásnom penzióne Rosenthal neďaleko Trnavy. Celé natáčanie sa nieslo v pozitívnom duchu a malo príjemnú, vianočnú atmosféru.

Vypočujte si novinku TY A JA:

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: Michelle Kristová, tlačová správa

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach