Europa 2 - Maxximum muziky

Na Bali z vás budú chcieť vyžmýkať aj posledný cent! Čomu sa vyvarovať?

Autorom textu je bloger a cestovateľ Milan Bez Mapy

Kto ešte nepočul o Bali ani hádam nežije na tejto zemi. Ostrov v Indonézii, ktorý preslávil hlavne film s Juliou Roberts, Eat Pray Love. Sám som ho videl dvakrát a dvakrát pri ňom zaspal.

Seriózne, čo na ňom všetci vidia? Avšak, na rozdiel od filmu, ostrov Bali ma mega očaril aj napriek tomu, že Indonézia je krajina lovu na turistov. Na toto sa nachystaj:

Poplatky za všetko možné, najlepšie dvakrát

Pamätám si, ako som išiel k známym ryžovým poliam Tegallalang, ktoré sú veľmi fotogenické. Myslím, že sa objavujú v každom záchodovom kalendári ako hlavná fotka z Bali.

Každopádne, okolo ryžových políčok tečie malý potôčik, ktorý sa dá jednoducho preskočiť. Avšak, aj z jednej aj z druhej strany je postavená malá lávka (rozumej položené drevo) a vedľa neho pracovník, ktorý si pýta „dotanion for the bridge„.

Na tom by nebolo nič zlé, ak by si ho nepýtali aj po ceste k poliam aj naspäť. Síce ide len o pár centov, no na Bali som sa nikdy nezbavil pocitu, že chcú zo mňa vyžmýkať posledný cent. Odbil som ich vetou, že už som zaplatil po ceste sem.

TIP: Nevieš sa rozhodnúť či Thajsko alebo Bali? Prečítaj si moje pre a proti z každého.

Neodbytní ľudia

Nie znamená nie v Európe. Niekedy som mal pocit, že v Indonézii a na Bali to znamená „áno“, alebo „ešte neviem, presvedč ma“. Hovorím najmä o taxikároch, ktorí tu doslova poľujú na turistov, či už na letiskách, staniciach alebo kdekoľvek v meste.

Ak nemáš prenajatú motorku a na Bali si iba na dovolenke, taxíky určite využiješ, keďže miestna doprava po ostrove je dosť biedna. Avšak, priprav sa na dlhé a dlhé a dlhé a dlhé a dlhé zjednávanie.

Chrám Besakih je lapač na turistov

Jednoznačne najväčší podvod na turistov na Bali som zažil pri najznámejšom chráme Besakih. Okrem toho, že sa ma tu každé druhé dieťa snaží oklamať, že je certifikovaný sprievodca a že práve prebieha ceremónia a nikam bez neho nemôžem ísť, už pri vstupe drž svoju peňaženku zatvorenú.

Po zaplatení vstupného ti podsunú zošit s extra „dobrovoľnými“ darmi, ktoré sú povinné. Vyzerá to tak, že v zošite sú podpísaní predchádzajúci návštevníci, ktorí darovali k cene vstupného ešte extra peniaze.

Samozrejme, že ide o podvod. V zozname sú samé nemecké mená a sumy, ktoré „darovali na rozvoj“ sa pohybujú v prepočte okolo 50 až 100 €. Ide o psychológiu. Ak o tomto podvode nevieš a vidíš tam, že Nemec pred tebou daroval stovku, nechceš vyzerať ako škrob a dáš tiež.

Aby tento článok nevyznel negatívne, Bali je naozaj krásny ostrov na ktorý sa rád vrátim. Je to ale jedna z destinácií, kde si určite naštuduj, akí všelijaké podvodníci ťa tu môžu stretnúť.

PS: Pridaj sa do Facebookovej skupiny Lovec leteniek, kde pravidelne pridávam tipy na akciové letenky. Možno čoskoro pribudne aj Bali. Ak máš otázku, napíš napíš mi na Facebooku a sleduj ma na Instagrame.

Ďalší článok od Milana – cestovateľa bez mapy nájdete na webe www.europa2.sk už budúcu nedeľu o 18:00 hod.

Prečítajte si tiež:

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach