Europa 2 - Maxximum muziky

Zažili sme najkrajšie prírodné divadlo na svete: Aký bol lov na polárnu žiaru?

Na Island sme vyrazili nielen za prírodou, ale hlavne sme chceli zažiť jedinečnú svetelnú show, ktorá je snom nejedného cestovateľa – polárnu žiaru.

Kvôli aurora borealis sme zvolili záver mesiaca september, kedy je síce počasie na Islande už dosť sychravé a dni krátke, ale šance na spozorovanie polárnej žiary sú dosť vysoké. Na Island sme vycestovali na 11 dní a pevne dúfali, že sa nám to podarí.

Podarilo sa!

Začiatok výletu nevyzeral nádejne – dni aj noci boli daždivé, studené, zažívali sme silný vietor aj sneženie. V noci nielenže nebola žiadna polárna žiara, ale dokonca sme nevideli ani hviezdy. Namiesto čakania na žiaru, sme tak radšej zaliezli do stanu.

Všetko sa zmenilo asi v tretine výletu, keď sa polárna žiara z ničoho nič ukázala. Magické divadlo trvalo len pár minút, ale spravilo na nás obrovský dojem. Zelené a fialové svetlo cestovalo po oblohe, menilo tvar a kmitalo rôznymi smermi. Dych berúci zážitok!

Potom sa žiara neukázala takmer celý ďalší týždeň. Hra svetiel nás opäť čakala až v úplnom závere výletu. Tentokrát omnoho žiarivejšia a dokonca sa na oblohe zdržala poriadne dlho. Posledný krát sme ju zahliadli z lietadla počas cesty domov. Pekná bodka za vydareným tripom. Bol to pre mňa jeden z najsilnejších cestovateľských momentov, keď ma úplne zaplnila eufória. Ten pocit a tú neuveriteľnú krásu by som doprial každému.

Ak chceš zažiť niečo podobné, polárnu žiaru môžeš pozorovať v zimných mesiacoch (cca od konca septembra do marca) na Islande alebo v severných častiach Nórska, Švédska a Fínska.

Viac o podobných zážitkoch píšem na: https://www.facebook.com/cestujposvete.sk/

Ďalšie fotky z ciest: https://www.instagram.com/adventure.traveler.peter/

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach