Europa 2 - Maxximum muziky

Divadelná kvapka krvi: Keď je v hlavnej úlohe ľudský život

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje v divadle predtým ako sa začne večerné predstavenie? Pozývame vás nielen presvedčiť sa osobne, ale urobiť aj dobrý skutok. V týždni od 10. júna do 14. júna 2019 môžete darovať krv v rámci Divadelnej kvapky krvi.

Krv sa nedá nahradiť

Spôsob, ako nahradiť krv zatiaľ neexistuje. Jediná možnosť, ako pomôcť človeku, ktorý krv potrebuje, je prijať ju od darcu krvi. Vďaka jedinému odberu môžu lekári zachrániť až štyroch ľudí. Slovenský Červený kríž spolu so spoločnosťou Kaufland už šiesty rok organizujú Divadelnú kvapku krvi. „Sme radi, že aj my môžeme svojou troškou a kvapkou prispieť k tomuto projektu a spoločne tak pomôcť pri záchrane ľudských životov,“ vyhlásila hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová, ktorá sa chystá darovať krv spolu s ďalšími zamestnancami Kauflandu.

Darovať krv je dar

Darovať krv môže každý zdravý človek od 18 rokov. Pred samotným odberom krvi, ktorý, mimochodom trvá, približne 10 minút, darca krvi vyplní podrobný dotazník. Prítomný lekár na základe odpovedí, vstupného vyšetrenia a prípadných ďalších otázok vyhodnotí zdravotný stav darcu. Následne rozhodne, či darca môže darovať krv. „Darovanie krvi sa v ostatnej dobe stáva skôr darom a výsadou.“ povedala Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka SČK.

Jeden človek vie zachrániť mnohých

Na Slovensku je najbežnejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Darovaním krvi pomáhame pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Krv je však dôležitá aj v prípade novorodencov, ktorí trpia hemolytickou chorobou.

Viac informácií nájdete TU alebo na www.ntssr.sk.

Príďte si pre potlesk do týchto divadiel:

10.júna

  • Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava, Bratislava
  • Štátna opera, Banská Bystricia

11.júna

  • Jókaiho divadlo, Komárno

13.júna

  • Slovenské komorné divadlo, Martin
  • Mestské divadlo, Žilina

14.júna

  • Divadlo Andreja Bagára, Nitra
  • Divadlo Jonáša Záborského, Prešov
  • Mestské divadlo, Levoča

Spolupráca so spoločnosťou Kaufland Slovenská republika.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach