Europa 2 - Maxximum muziky

Prečo ti mačka ukazuje zadok, líha si na tvoj počítač a robí ti masáž

Mačky robia čudné mačacie veci, ktoré si my ľudia vysvetľujeme kadejako. S najväčšou pravdepodobnosťou majú v hlave mimozemšťana, ktorý im tam hýbe pákami. Ak náhodou nie, mohli by podľa bleacherbreaker.com fungovať aj takto…

Ak ti tvoja mačka ukazuje zadok, ide o prejav dôvery a náklonnosti. Jasné, nie je to najkrajší výhľad na svete, ale cica ti naznačuje, že ste kamoši a neprekáža jej že jej kukáš do temného oka… Ber to ako kompliment.

Ak si zvykne ľahnúť na tvoju klávesnicu, mobil, knihu… Hádam si si nemyslel, že budeš niečomu venovať viac pozornosti ako jeho veličenstvu Murovi! Jednak sa postaví medzi teba a tú druhú nudnú vec, a okrem toho na nej nechá svoj pach, nech aj ostatné vedia, že si iba jeho!

Ak ti naráža do nôh, dáva baran buc, búcha si čelo o tvoju ruku a obtiera sa, hovorí ti mačacie ahoj. A tentokrát si označuje vôňou teba, aby nezabudla, že si v pohode.

Ak sa vykotí pred tebou na chrbát, je to prejav maximálnej dôvery. Ukazovanie bruška aj u mačiek aj u psov znamená, že sa neboja byť zraniteľní. Vedia, že im od teba nič nehrozí. Je to pre mačku aj spôsob, ako sa poškriabať na chrbte a natiahnuť si svaly, alebo to môže byť pokus o hru.

Ak ťa masíruje labkami, pamätá si to ešte z mačiatkovských čias. Spojila si tvoje mäkké brucho so svojou mamkou. Tieto pohyby robia buď vtedy, keď sú absolútne spokojné, alebo sa práve naopak potrebujú upokojiť.

Ak lieta po dome hore dole, potrebuje iba uvoľniť energiu. Dospelé mačky nemajú toľko možností na hru, ako malé mačiatka, a energiu si potrebujú nejako vybiť. Dobrá správa je, že s mačkou je všetko v pohode, aj keď lieta ako šibnutá. Možno by si sa s ňou mal viac hrať…

Ak útočí na tvoju nohu, nechce ťa roztrhať ani zjesť. Nerobí to ani preto, aby ti ublížila. Len si precvičuje poľovačku, aby nezabudla aké to je. Ak na toto nemáš chuť a nervy, daj jej hračku.

Ak za tebou lozí na WC aj do kúpeľne, veda nevie presne, prečo to mačky robia. Niektorí odborníci hovoria, že sa boja ostať samé, iní tvrdia, že chcú vedieť o všetkom, čo sa v ich dome deje.

A ešte jedno vysvetlenie. Mačky milujú krabice. Prečo? Štyri kartónové steny ponúkajú mačke bezpečie a navyše z nich môže nerušene striehnuť na korisť. Alebo na okoloidúcich.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach