Europa 2 - Maxximum muziky

Cestovať po svete z priemerného slovenského platu je možné! Toto sú tipy dobrodruha

Peter je mladý slovenský cestovateľ, rodák z Nových Zámkov, ktorý stihol pred oslavami 30. narodenín precestovať 52 krajín. Jeho prvý článok o putovaní po svete, mal na našom webe obrovský úspech.

Mnohí sa ho pýtajú, kde na to berie čas a peniaze… Jeho odpoveď, že cestovať po svete sa dá aj z priemerného slovenského platu, prekvapila aj nás. Tu je niekoľko rád a tipov, ako jeho cestovanie funguje. A ako by mohlo fungovať v prípade každého odvážneho človeka.

Už sa len zbaliť a vyraziť!

  • Cestovanie som si nastavil ako prioritu!

Vzdal som sa materiálneho života a nemíňam peniaze za drahé a nepotrebné veci. Nemám hypotéku, mám staršie 14 ročné auto a najlacnejší telefón. Môj šatník sa zmestí do malého batohu. Peniaze investujem do slobody a zážitkov. Vždy sa snažím myslieť na jednoduchú vec – na čo budem o 20 rokov spomínať radšej? Ako som splácal auto a chodil do roboty, alebo ako som surfoval na Bali?

  • Cestujem lacno a skromne

Skúsený cestovateľ vie kombináciou odporúčaní a vlastných skúseností ušetriť nemalé peniaze. Osobne sa viem na cestách občas poriadne uskromniť, čím často ušetrím peniaze na ďalšie cesty.

  • Cestujem hlavne do krajín, ktoré sú lacnejšie, alebo rovnako drahé ako Slovensko

Ak trávim čas v krajinách, ktoré sú lacnejšie ako Slovensko, tak môžem s mojim platom vyžiť veľmi dobre (napr. Filipíny alebo Indonézia). Na Taiwane, kde som žil celý rok, boli ceny podobné ako na Slovensku. Často brázdim aj po drahých krajinách ako Island alebo Nórsko. Len sa v nich viac uskromním.

  • A kde beriem čas?

Tým, že som dal v klasickej práci výpoveď, som získal namiesto 20 dní plateného voľna, 365 dní neobmedzeného neplateného voľna. Či je to výhoda, lebo nevýhoda, to už nechám na teba 😊

V skratke na záver

  • Tento životný štýl nie je pre každého. Niekto v živote potrebuje viac istoty, stability a menej premenných veličín. A to je úplne v poriadku.
  • Ako vidíš, cestovanie nie je len otázka peňazí, ale hlavne otázka priorít.
  • Môj životný štýl nie je cesta ku šťastiu. S výhodami to prináša aj množstvo nevýhod. Ja napríklad občas závidím ľuďom, ktorý počas ciest nemusia myslieť na prácu 😊
  • Ak chceš žiť podobne, mám len jednu radu. Makaj, uč sa nové veci, venuj tomu všetko a využi to vo svoj prospech.

Viac sa dočítaš na Petrovej oficiálnej stránke.

Navštív tiež jeho Instagram. Alebo Facebook.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach