Europa 2 - Maxximum muziky

Svalobranie je späť: Ako na pekný, veľký a zdravý chrbát? TAKTO!

Svalobranie pokračuje ďalšou epizódou. Tentoraz sme sa zamerali na chrbát, ktorý je rovnako dôležitý ako predná časť. Lebo aj brucho na chrbte by malo byť pekné, pevné, ale hlavne zdravé. Bude nielen dobre vyzerať, ale pravidelným tréningom prestane aj bolieť.

Rozvička je základ! Zahriať celé telo pred tréningom je dôležité. Už sme to prízvukovali niekoľkokrát a budeme znova…

Najlepšie cviky na chrbát

Chrbát najlepšie precvičíš mŕtvym ťahom. Pri správnom prevedení zapájaš všetky svaly chrbta a zároveň precvičíš celé telo. Pozor na chyby, ktoré robíme mnohí… Osobný tréner je v prípade tohto cviku nevyhnutný. Aspoň na začiatok, aby ťa správne nastavil.

Najdôležitejší je vzpriamený trup, hlava v predĺžení chrbtice, spevnené brušné svalstvo a spoločná os uší ramien a panvy.

Potom sú to zhyby na hrazde. Za klasický zhyb sa považuje taký, v ktorom realizujeme úchop nadhmatom mierne širší ako sú ramená . Hlavné zapájané svaly pri tomto cvičení sú takzvané krídla, ale aj dolná časť – sval, ktorý slúži ako fixátor lopatky. Takto trénujeme hlavne šírku chrbta. Najčastejšie chyby pri cvičení sú priťahovanie ramien smerom hore a ich rotácia vpred.

Príťahy v predklone jednoručne: Základné príťahy v predklone s jednoručkou sme trošku upravili a súčasne zapojili aj šikmé brušné svalstvo a tým cvičenie urobili náročnejším. Zvládaš? Cvičenie je určené hlavne na zapojenie širokého chrbtového svalu, trapézový sval, rombické svaly, vzpriamovače chrbtice a šikmé brušné svalstvo.

Za najčastejšie chyby v tomto cvičení považujeme príliš veľké zaťahovanie lakťa za úroveň trupu a rotáciu ramien vpred, pri vykonávaní cvičenia musí byť trup vzpriamený a hlava v predĺžení chrbtice. Takto posilňujeme najmä hrúbku a veľkosť chrbta.

Sťahovanie kladky zhora pred hlavu: Toto cvičenie je veľmi podobné zhybom. Kladku uchopíme mierne širšie ako šírka ramien, trup je spevnený, nedochádza k záklonu hlavy ani trupu v oblasti pod rebrami a kladku sťahujeme len po úroveň úst aby nedochádzalo k rotácii ramien vpred. Počas celého pohybu dbáme na to aby nám ramená neutekali smerom k ušiam.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach