Europa 2 - Maxximum muziky

V Bratislave budú lietať metrové holubice

19. septembra podvečer bude v Bratislave zvýšený pohyb na oblohe! Aj tento rok si ľudia budú môcť pustiť do neba svoje želanie – tento raz nie na lampiónoch či balónoch, ale rovno na metrových balónových holubiciach! To ešte na Slovensku nebolo!

Prečo sa tento rok budú púšťať do neba so želaniami holubice? "Holubice odjakživa vyjadrovali mier, nádej. Rodiny chorých detí presne to potrebujú: nádej, že bude lepšie! Nádej, že ak sa ich deťom splní tajný sen, možno sa im jedného dňa splní aj ten najväčší– vyzdravieť. Pretože hoci sú tie detičky choré, neznamená to, že nemajú svoje sny,“ hovorí predsedníčka ŽELAJ SI Soňa Rebrová.

Ako dodáva, za sedem rokov činnosti splnili už 600 detských snov, pričom v ŽELAJ SI majú aj rodiny, ktoré pri starostlivosti o choré dieťa neboli napríklad desať rokov na žiadnom výlete! Dokonca ani na Slovensku. Niekedy deti potešia aj drobnosti, lebo ani na tie ich rodičia nemajú. Ak je jeden rodič v nemocnici s dieťaťom, druhý musí pracovať a starať sa o ďalších členov rodiny, plus platiť výdavky na liečbu a cestovanie do nemocníc.

Napríklad malá Nelka Hurtišová veľmi túžila po hračke koník Kopýtko. „Maminka mi povedala, že je moc drahý, nemohla ho kúpiť,“ zdôverila sa pracovníkom ŽELAJ SI. Koníka dnes už má.

Rodina Hurtišovcovmá dve nádherné dcérky, obe sú však nevyliečiteľne choré. V ich tele rastú drobné nádory, ktorých je stále viac a tlačia na vnútorné orgány. Nelke prestávajú fungovať obličky, má problémy s chôdzou. Ale nevzdáva to!

Mamika spomína, ako Petronelka objímala autistického chlapčeka v škôlke a povedala jej: "Vieš, mami, jemu netreba rozumieť, jeho treba len objať." A odvtedy sa všetci v škôlke objímajú :-)) "Petronelka ma veľa naučila," hovorí s hrdosťou pani Hurtišová. Nedávno jej napríklad povedala: „Mami, keď zhasínajú tie krásne svetlá, ľudia akoby spia, nevidia okolo seba. Mami, ale keď znovu začnú svietiť, iba tak môžu ľudia ďalej kráčať, vieš?“

My chceme, aby „kráčali“ aj choré deti. Aby neprišli o sny len preto, že sú choré! Pomôžete nám robiť radosť?“ pýtajú sa v ŽELAJ SI. Aj oni veria. Veria, že vďaka vašej pomoci dokážu splniť želanie napríklad Peťko Ištoňu, ktorý čaká na záhradný domček, Kristínky, Karinky či Katarínky, ktoré snívajú o trampolíne. Alebo sníček onkologicky chorého Miška Masára, ktorý túži ísť na výlet do Disneylandu, nevidiaci Jožko sa chce stretnúť s Andrejom Bičanom, onkologicky chorý Lukáš sníva po volante Logitech na svoje playstation, aby v nemocnici „zabil“ dlhé chvíle.

Aktuálne na splnenie sna čaká 40 detí a každý týžden prídu dve nové želania. Stačí sa zúčastniť Dňa želaní a kúpiť si holubicu a ich sny sa naplnia! Ak na podujatie nemôžete prísť, lebo nie ste z Bratislvy, môžete si kúpiť holubicu online cez Predpredaj.sk, a na Dni želaní ju pustia za Vás, aj s vašim sníčkom. Aby bolo hromadné pustenie čo najkrajšie! Tak čo, pridáte sa?

Deň želaní sa bude konať už po štvrtýkrát, opäť v Eurovea Bratislava, a to vo štvrtok 19. Septembra od 17.00 hod. Hromadné púšťanie holubíc (to si nenechajte ujsť!) bude o 18.30. Púšťanie balónových holubíc je na Slovensku novinkou a bude sa konať prvýkrát. "Veríme, že tento nevšedný zážitok pritiahne na námestie veľa ľudí a my tak budeme môcť pomôcť veľkému počtu chorých detí splniť ich sen," hovorí Rebrová.

V prípade, ak sa chcete Dňa želaní zúčastniť, kliknite pre potvrdenie účasti na udalosť na facebooku, aby organizátori vedeli, koľko približne holubíc je potrebné objednať: nezáväzne sa Zúčastním Dňa želaní.

Programom vás bude sprevádzať moderátor Maroš Szalay, zaspievajú vám Miro Jaroš a Dominika Mirgová, na husliach zahrá sexi husľové trio G-strinx, a vystúpia aj detičky z detských súborov. Aj tento rok sa bude z tých, čo si kúpili holubicu, losovať niekoľko zaujímavých cien, ako napríklad pobyt v penzióne Motýľ, knihy pre deti, či poukaz na výlet do Paríža.

Tešíme sa vás! Vlani bola účasť približne 2000 ľudí a bolo pustených 1300 balónov. Pokoríme rekord tento rok??

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach