Europa 2 - Maxximum muziky

Kto sú Mobb Deep, headlineri festivalu Hip Hop Žije?

Keďže je rok 2013 a kapela Mobb Deep, ktorá bude headlinerom prvého ročníka festivalu Hip Hop Žije, pôsobí už od roku 1986, rozhodli sme sa ich v krátkosti predstaviť, prípadne oprášiť vaše vedomosti o nich.

Mobb Deep funguje v zložení Prodigy a Havoc už od spomínaného roku 1986. Pôvodne sa ich skupina volala Poetical Prophets, no neskôr sa premenovali, hlavne kvôli ich vzťahu k uliciam. Už v roku 1993 vydali svoj prvý album Juvenile Hell, ktorý sa síce nepredával nijak zázračne, ale obsahoval veľké mená ako DJ Premier, či Large Professor. Neskôr nahrala skupina predchodcu ich legendárneho singla, skladbu Shook Ones Pt.1., ktorú pretransformovali na hit na druhom albume The Infamous. S produkciami od Q-Tipa a Havoca a s featmi od ľudí ako Nas, Raekwon, Ghostface Killah, či Q-Tip sa tento album stal jedným z najúspešnejších kúskov svojej doby. Charakteristický svojimi temnými melódiami, tvrdými beatmi a lyrikou reflektujúcou život na uliciach pomohol The Infamous dvojici Prodigy a Havoc preraziť do sveta hip-hopu.

Tretia štúdiovka pokračovala v tom, čo si chalani stanovili – silné mená na mikrofóne a domáce produkcie. Hell On Earth obsahoval napríklad aj hit Drop a Gem On Em, ktorý bol reakciou na 2 Pacov disstrack Hit Em Up. Tvorba kapely napredovala štvrtou štúdiovkou Murda Muzik, ako aj Prodigyho sólom H.N.I.C., ktoré obe zaznamenali úspech.

OYbeZi925nY
Mierny úpadok nastal po albume Infamy, ktorý vyšiel v čase, kedy sa Jay-Z dissoval s Nasom a v tracku Takeover spomenul aj Prodigyho, ktorý samozrejme ako správny vojak z ulice ihneď reagoval. Mnohí však považovali jeho lyriku za slabšiu ako na predošlých albumoch a aj napriek dobrej predajnosti bola doska Infamy zatiaľ najmenej úspešnou, čo bolo určite spôsobené aj zmenou štýlu, keď sa Mobb Deep začali uberať viac komerčnou cestou. V neúspechu ju však prekonala ďalšia, už šiesta štúdiovka vydaná v roku 2004, Amerikaz Nightmare, ktorej chýbalo promo, ako aj obrovský hit, napriek produkciám od Alchemista, či Kanye Westa.

Po problémoch s labelmi sa dvojica v roku 2005 upísala 50 Centovej G-Unit, ktorá v tom čase slávila najväčšie úspechy. Tento ťah bol prekvapivý hlavne po tom, čo ich Fifty nelichotivo spomenul v skladbe Piggy Bank. Napriek tomu dostala dvojica po jednom Porsche a Prodigy si dal vytetovať na ruku slovo "G-Unit", zatiaľ čo Fifty mal na predlaktí "Mobb Deep". Pod G-Unit vyšla ich ďalšia štúdiovka, Blood Money, na ktorom sa objavilo hlavne množstvo ľudi z labelu, ako Tony Yayo, Lloyd Banks a Young Buck, ako aj ich boss, 50 Cent. Najväčšie hity boli bezpochyby bonusové remixy Outta Control a Have a Party, oba s Fiftym v "hlavnej úlohe".

Q9cAz1M9398
Po tomto albume sa však ich cesty rozišli, Prodigy sa dostal na tri roky do väzenia za nelegálne držanie zbrane a tak sa celá Mobb Deep dostala do útlmu. V roku 2011, po prepustení Prodigyho z väzby vydala skupina Black Cocaine EP, 7-trackovú "krátkohrajku", ktorá mala byť predzväsťou nového albumu.

O pol roka na to neskôr sa však začalo šepkať o nezhodách v skupine. Havoc na svojho niekdajšieho kamaráta mieril nielen niektoré ostré tweety, ale pripravoval aj vlastný disstrack. Skupina si však svoje problémy očividne vyriešila medzi sebou (a tak to má byť) a v roku 2013 ohlásili nielen "znovuzaloženie" skupiny, ale aj spoločné turné, ako aj sólo albumy oboch členov. Havoc vydáva svoj tretí sólo album 13, Prodigy zase spoločnú dosku s Alchemistom nazvanú Albert Einstein.

Mobb Deep sa objavia aj na Slovensku, konkrétne 28. až 30. 6. Prídte sa teda na tieto legendy pozrieť a užiť si ich najväčšie hity naživo.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach