Europa 2 - Maxximum muziky

ART FILM FEST 2012

Predstaví filmy, ktoré rezonujú vo svete, prináša na Slovensko snímky ovenčené cenami z prestížnych filmových festivalov, ponúka priestor milovníkom kvalitného filmu, uvíta osobnosti zo strieborného plátna aj profesionálov spoza kamery či zviditeľní slovenskú kinematografiu. To sú len niektoré z cieľov Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatia roka s čoraz vyšším kreditom aj v zahraničí. Už po 20krát sa na konci júna stretnú v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne tisíce návštevníkov z celého Slovenska ako aj desiatky domácich a zahraničných filmových profesionálov.

Do festivalových kín prináša Art Film Fest snímky z prestížnych filmových prehliadok ako Berlinale, Cannes, Benátky či Locarno. Divákom tak ponúka filmy, ktoré sa do bežnej slovenskej kinodistribúcie nedostávajú, ale kvalitou nadchýňajú celý svet.

Art Film Fest chce totiž prostredníctvom snímok z celého sveta reagovať na aktuálny stav a najvýznamnejšie trendy svetovej kinematografie. Okrem filmov hostí festival aj ich tvorcov, čím vytvára priestor na osobnú komunikáciu milovníkov filmov a profesionálov, ako aj priestor pre interakciu zahraničných a domácich filmových profesionálov.

Festival si za obdobie 19 rokov vybudoval hustú sieť medzinárodných kontaktov a dokázal, že vie na festival priviesť zaujímavé osobnosti svetovej kinematografie. Art Film Fest pravidelne víta na svojej pôde významné osobnosti svetovej kinematografie – hviezdy, ktoré zažiarili na striebornom plátne aj také, ktoré spoza kamery vytvorili majstrovské diela.

Art Film Fest sa chce profilovať ako najvýznamnejšia a divácky najnavštevovanejšia prehliadka u nás. Ponúka priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade taktiež bilančne rozsiahlu prehliadku snímok slovenského audiovizuálneho umenia.

Dominantou festivalu je Medzinárodná súťaž hraných filmov. Môžu sa jej zúčastniť tvorcovia, ktorí v profesionálnych podmienkach vytvorili svoj prvý, druhý alebo tretí celovečerný hraný film. Hodnotenie filmov má v rukách porota zložená z medzinárodných odborníkov. Najlepší celovečerný hraný film v hlavnej súťažnej kategórii si odnesie prestížnu cenu Modrý anjel. V sekcii sa každoročne premietajú snímky z celej Európy, Ameriky, aj Ázie. Mnoho tvorcov sa osobne Art Film Festu zúčastňuje, aby mohli s divákmi komunikovať nielen prostredníctvom svojho filmového diela, ale aj osobne pred plátnom. Vo svojej kategórii budú súťažiť aj tvorcovia krátkych filmov do 30 minút. Nesúťažné prehliadky prezentujú diela etablovaných umelcov, významné filmy národných kinematografií, kultové snímky, ktoré sa zapísali do histórie kinematografie či tematicky zamerané filmové projekty.

Okrem filmových projekcií Art Film Fest každoročne chystá pre svojich návštevníkov aj možnosť zúčastniť sa filmových seminárov a prednášok, zažiť živé hudobné vystúpenia či navštíviť výstavy. Festival je doplnený tlačovými konferenciami, spoločenskými podujatiami, kde sa stretávajú odborníci, novinári, producenti, distribútori, aj ľudia z iných oblastí audiovizuálneho priemyslu.

Výzvou pre organizátorov je dostať slovenských divákov späť do kín a vychovať novú generáciu filmových obdivovateľov

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach