Europa 2 - Maxximum muziky

Festival Sonisphere!

Putovný anglický festival Sonisphere v roku 2010 zahrmí taktiež v Českej republike. Usporiadatelia tohto festivalu to oznámili s tím, že už v organizácii festivalu na českej pôde podnikli prvé kroky. Festival v Českej republike organizuje agentúra C.A.R.P. Entertainment s.r.o.

Všetko vypukne 19. júna 2010 na letisku Hradčany blízko Mimoně. V dobe začiatku predpredaja usporiadatelia oznamujú prvých potvrdených headlinerov. Nie je nimi nikto menší ako tri štvrtiny thrash metalové štvorky, Metallica, Slayer a Anthrax, doplnená o kapely Mastodon a Heaven & Hell! O tom, že by práve vymenované kapely niekedy videli pohromade naživo, sa doposiaľ českým fanúšikom ani nesnívalo.

Okrem zmienených headlinerov bude Sonisphere nadupaný nielen tvrdšou gitarovou muzikou od začiatku až do konca. Sľubný line-up naznačujú minulé ročníky, ktoré po Európe prebehli vo Veľkej Británii, Švédsku, Holandsku, Španielsku, Nemecku a Fínsku. Tento rok okrem týchto zemí pribudne nielen Česká republika, ale taktiež Poľsko, Švajčiarsko, Turecko, Rumunsko a Bulharsko.

Na letisku v Mimoně sa tak 19. júna 2010 odohraje jedna z najväčších hudobných udalostí roka a potešení budú nie len fanúšikovia tvrdej rockovej muziky a metalu. Festival prebehne na dvoch veľkých pódiách a jednej talent scéne, na ktorej sa predstaví aj výber toho najlepšieho z českých kapiel. Lístky sú od 11. decembra 2009 v predpredaji na internetewww.ticketpro.cz a www.musicticket.cz za 1690,- Kč.

http://cz.sonispherefestival.net/

http://www.sonispherefestivals.com/

Stručná história festivalu Sonisphere:

Sonisphereje putovný jednodňový festival, ktorý vznikol v roku 2009 vo Veľkej Británii. Minulý ročník sa uskutočnil v šiestich zemiach Európy ako jednodňový a v Anglicku potom tiež ako dvojdenný. V roku 2010 sa dočkajú i českí fanúšikovia, lebo tento gigantický hudobný zážitok bude sprostredkovaný práve im. V roku 2009 bola priemerná návštevnosť v jednotlivých zemiach 40.000 – 60.000 ľudí. Na jednotlivých akciách vystúpili napríklad kapely Prodigy, Nine Inch Nails, Korn, Slipknot, Linkin Park, Lamb of God, Hives a mnoho ďalších. Sonisphere, to je jeden deň plný fantastickej hudobnej atmosféry, ktorý mal už v roku 2009 skvelý line-up. V blížiacom sa ročníku však usporiadatelia prekonali všetky očakávania a oznamujú, že headlinery festivalu pre rok 2010 budú skutočné hviezdy, kapely Metallica, Slayer a Anthrax.

Biografie potvrdených headlinerov:

Americkú thrash metalovú legendu Metallica založil v roku 1981 v Los Angeles bubeník Lars Ulrich. Začiatky kapely sú charakterizované predovšetkým rýchlym tempom, inštrumentálnou vyzrelosťou a hudobnou agresivitou. Všetky tieto atribúty kapelu umiestnili do veľkej thrash metalovej štvorky po boku so Slayer, Megadeth a Anthrax. Kapela vznikla z undergroundového základu, ale už veľmi skoro po svojom vzniku túto hudobnú oblasť presiahla. V roku 1983 Metallica vydáva dosku Kill ´em All, ktorá je dodnes považovaná za klasiku žánru. O tri roky neskôr však vychádza doska Master of Puppets, ktorá je fanúšikmi aj kritikou vnímaná ako jedna z najzásadnejších „heavy“ thrash metalových dosiek vôbec. Posledná vydaná energická doska s názvom Death Magnetic vrátila kapelu ku koreňom osemdesiatych rokov. Za takmer tridsať rokov existencie kapela predala len v USA takmer šesťdesiat miliónov dosiek a posledného albumu Death Magnetic sa predalo po celom svete viac ako sto miliónov kópií. Deväť štúdiových albumov, dva live albumy, dve EP, 24 videoklipov, 45 singlov a 9 Grammy v kocke radia túto thrash metalovou legendu k najpredávanejším a najžiadanejším kapelám sveta.

Kalifornskú thrash metalovú kapelu Slayer založil v roku 1981 Kerry King spoločne s Jeffem Hannemanem. Na vrch sa dostali už o tri roky neskôr s albumom Reign in Blood, ktorý bol časopisom Kerrang označovaný za najtvrdší album všetkých dôb. Hudbu Slayer charakterizuje neuveriteľne rýchla tremola, atonálna gitarová sóla, dvojšľapka a kriklavý vokál. Výraznou zložkou hudby Slayer sú aj kontroverzné texty zahrňujúce príbehy sériových vrahov, satanizmu aj vojnových motívov. Od svojho debutu z roku 1983 Slayer vydali dva živé albumy, natočili štyri videoklipy a deväť štúdiových albumov, z ktorých štyri získali v USA zlatý certifikát. Kapela taktiež získala tri nominácie na Grammy, v roku 2007 vyhrala s piesňou Eyes of The Insane a o rok neskôr s piesňou Final Six.

Ďalšou thrash metalovou legendou, ktorá vystúpi na festivale Sonisphere, sú starí dobrí Anthrax. Kapelu v roku 1981 založili v New Yorku Scott Ian a Danny Lilker. Na začiatku zvuk Anthraxu určovala kombinácia zbesilého a rýchleho hard core punku, postaveného na vynikajúcich gitarových riffech a heavy metalových spevoch. Anthrax debutovali doskou Fistful Of Metal a za svoju dvadsaťpäť ročnú hudobnú kariéru natočili celkom deväť albumov. S posledným kúskom sa ukázali v roku 2003 a vyšiel pod názvom We´ve Come For You All. Momentálne stále fanúšikovia s napätím očakávajú už dlho sľubovaný album Worship Music. Je možné, že niečo z neho Anthrax zahrajú práve behom svojho setu na festivalu Sonisphere.

Mastodonv roku 1999 založil bubeník Brann Dailor a gitarista Bill Kelliher. Mastodon sú progresívnou metalovou kapelou z Atlanty, ktorej je často pripisované, že odštartovala novú vlnu amerického heavy metalu. Na svojom konte majú štyri dosky, poslednú s názvom Crack The Skye, ktorá vyšla v roku 2009. V roku 2008 boli hosťami európskej tour s kapelami Slayer a Trivium a v minulom roku obišli európsku časť The World Magnetic Tour s Metallicou. Mastodon do metalovej muziky vniesli nové prvky a zaradili ju k velikánom thrash metalu, s ktorými vystúpia i na letisku v Mimoni.

Heaven & Hellje hudobné zoskupenie, ktoré založilo duo Ronnie James Dio a Vinny Apicce spoločne s Tony Lommim a Geezerem Butlerem, teda dvoma členmi Black Sabbath. Táto štvorka spoločne nahrávala a koncertovala pod menom Black Sabbath v rokoch 1980 – 1982 a potom v rokoch 1991- 1992. V roku 2006 sa štvorica muzikantov dala znovu dohromady, aby natočila tri nové pesničky pre kompilačný album Black Sabbath: The Dio Years, ktoré sa rozhodla predstaviť v rokoch 2007 -2008 na svojej tour. Lommi (vlastník mena Black Sabbath) sa rozhodol premenovať kapelu na Heaven & Hell, aby sa odlíšil od Ozzyho Black Sabbath. Nové meno kapely je prevzaté z prvej nahrávky, ktorú Sabbath s Diem natočili.

watch?v=scscDdiHIP4agDdiHIP4agDdiHIP4ag

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach