Europa 2 - Maxximum muziky

Deň colníkov 2013

Už o týždeň si pripomenieme Národný deň colníkov. V Bratislave sa pri tejto príležitosti uskutoční podujatie, kde colníci predstavia svoju prácu verejnosti. Program pre širokú verejnosť bude od 11,00 – 15,00 hod.

Lákadlom budú naši kynológovia a ich štvornohí pomocníci. Na Hlavnom námestí bude simulovaná colnícka kontrola. Špeciálne útvary zastavia vozidlo s pašerákmi (nelegálneho tabaku a drog), tí však odmietnu spolupracovať. Zložky preto pristúpia k varovným výstrelom zo služobnej zbrane a nasadia aj psy. Tie pašerákov spacifikujú a pri následnej obhliadke vozidla určia, kde v aute sa nachádza pašovaný tovar. Okrem dynamických ukážok predvedú psovodi ukážky poslušnosti svojich psov. Do programu sa bude môcť zapojiť aj verejnosť.

Návštevníci si tiež budú môcť prezrieť výstavu „fejkov“, teda zadržané falzifikáty (kabelky, peňaženky, šály, slnečné okuliare, tenisky, parfémy, hračky…). Vďaka spolupráci so zástupcami z módneho priemyslu a Fashion TV si budú môcť porovnať falzifikáty s originálmi. Zástupcovia značiek Luis Vuitton či Gucci vysvetlia ako falzifikáty ohrozujú naše zdravie. O falošných teniskách zas porozprávajú zástupcovia športovej značky NIKE a Úradu priemyselného vlastníctva SR.

O tom, aké suveníry z dovolenky radšej nenosiť, povedia návštevníkom colníci v stánku CITES – stánku s vypreparovaným medveďom či rysom, kožou zebry, opaskom či topánkami z krokodíla či dámskou kabelkou z pytóna. Všetky tieto živočíchy sú totiž chránené pred obchodovaním s nimi a úplným vyhubením.

Nebude chýbať ani colnícka skenovacia technika, ktorú si budú môcť návštevníci vyskúšať (skenovanie batožiny a detektor kovov), rovnako ako uniformy či nepriestrelné vesty. Súčasne bude pre verejnosť bezplatne otvorené Múzeum colníctva. Výstava historických zbraní a uniforiem či ukážky prechodu za hranice (na druhú stranu mosta) poteší nejedného milovníka histórie. Múzeum sídli v budove Mýtneho domčeka pri Starom moste na strane od Šafárikovho námestia.

V piatok 20.09.2013, Hlavné námestie Bratislava

[oldEvropaGallery src=“6174/04.jpg“] [oldEvropaGallery src=“6174/c2velka.jpg“] [oldEvropaGallery src=“6174/dscf3781.jpg“]

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach