Europa 2 - Maxximum muziky

PRVÝ SLOVENSKO – NEMECKÝ DEŇ: „DaS FEST“

DAS FEST – 1. SLOVENSKO-NEMECKÝ RODINNÝ DEŇ

Príďte na DaS FEST: Zažijete nemecko-slovenskú kultúru na jednom mieste
Bratislava, 4. 6. 2013: DaS FEST alebo Prvý slovensko-nemecký deň je podujatie zamerané na prepojenie nemeckej a slovenskej kultúry. Keďže obe krajiny vzájomne spolupracujú už 20 rokov, je na mieste, aby toto výročie spoločne oslávili. Preto sa nemecko-slovenskí partneri rozhodli pozvať širokú verejnosť v sobotu, dňa 8. júna na Námestie Eurovea. Od 14:00 do 20:00 sa možno tešiť na zaujímavý rodinno-zábavný program.
Pestré popoludnie s bohatým programom pripravujú Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK), Nemecká škola Bratislava, Goetheho inštitút v Bratislave a Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko.

Čo vás čaká?
Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na ochutnávky tradičných nemeckých špecialít, netradičné jazykové workshopy v nemčine a množstvo rôznorodého sprievodného programu. Pre všetkých sú pripravené súťaže o atraktívne ceny, detská zábavná zóna, vystúpenia slovenských hudobníkov Bystríka a Roba Pappa. Záverečné vystúpenie bude patriť zoskupeniu Schäl Sick Brass Band. „Zakladateľ a gitarista Raimund Kroboth vždy spolupracuje s medzinárodnými hosťami a jeho tvorbu ovplyvňuje hudba z Turecka, Bulharska, Švédska, Grécka alebo severnej Afriky. Za takmer 20 rokov svojej existencie získala skupina výbornú povesť ako stála veličina world-music z Nemecka," prezrádza Jana Binder z Goetheho inštitútu v Bratislave. Detské publikum sa môže tešíť na divadelné predstavenie Kozmickí hrdinovia. Podujatím budú sprevádzať Adela Banášová a Mimo Ambróz.
„Želáme si, aby na podujatie 8. júna na námestí Eurovea prišlo čo najviac ľudí a spolu s nami oslávili náš spoločný deň. Chceme prispieť k posilneniu záujmu o Nemecko a inštitúcie, ktoré ho na Slovensku zastupujú," povedal výkonný člen predstavenstva SNOPK Guido Glania. „Akciu pripravujeme s víziou pokračovania v nasledujúcich rokoch," zdôraznil. Nemecké inštitúcie pôsobiace na Slovensku sú veľmi aktívne a organizujú množstvo podujatí na rôzne odborné témy, "čo nám ale doposiaľ chýbalo, je podujatie, ktorého sa môžu zúčastniť spoločne celé rodiny," dodal Glania.
O hlavný program sa postarajú okrem známych hudobníkov aj deti z Nemeckej školy v Bratislave. Ako informovala učiteľka Claudia Rüber, vystúpi napríklad nadaná študentka, ktorá získala 2. miesto na súťaži mladých hudobníkov v Moskve. „Okrem programu pripravili študenti workshopy a atrakcie pre deti, ukážky žonglovania, divadelnú dielňu aj ukážky remesiel." Nemecké veľvyslanectvo za rodinnou akciou vidí spríjemnenie času pre Bratislavčanov i turistov a tiež vzájomné spoznávanie kultúr. „Ako veľvyslanectvo budeme prezentovať malú časť našej výstavy fotografií k 20 rokom slovensko-nemeckých vzťahov. Sú v nej zachytené impresie vzájomného partnerstva, ktoré zahŕňa popri politickom a hospodárskom aspekte aj kultúrne prepojenie a medziľudskú rovinu," uviedol Roland Martin Westebbe. Okrem samotného programu na námestí Eurovea môžete v tento deň objavovať na rôznych miestach v Starom meste stopy, ktoré majú nejaký súvis s Nemeckom. „Pritom môžete súťažiť o skvelé ceny (iPhone, kurz nemčiny, balíček kníh)," dopĺňa Jana Binder z Goetheho inštitútu v Bratislave. Bližšie informácie o súťaži sa dozviete na samotnom podujatí.
Nechajme sa zlákať nemeckou kultúrou a tradičnou gastronómiou a pripomeňme si pri tejto príležitosti 20 rokov slovensko-nemeckej spolupráce.

[oldEvropaGallery src=“5816/ahk_das_fest_web_small.jpg“]

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach