Europa 2 - Maxximum muziky

Nedarí sa ti v práci? Budeš prekvapený, čo môže byť dôvodom

O našom živote veľa napovedá aj skutočnosť, koľko máme priateľov a aké kvalitné sú naše vzťahy s nimi. A práve to, koľko a akých priateľov máme, môže mať vplyv na úspech v práci.

Podľa britskej štúdie University of Notre Dame a Northwestern University ovplyvňujú „skutočné“ priateľstvá aj náš úspech v práci, a to predovšetkým u žien. Tie, ktoré o kamarátky nemajú núdzu, sú v kariére úspešnejšie a s väčšou pravdepodobnosťou sa dočkajú povýšenia od šéfa.

Zahraničná štúdia si však nevšímala len počty priateľov, ale aj ich pohlavie. Výsledky ukázali, že ženy obklopené mnohými kamarátkami, boli až 2,5-krát častejšie obsadzované do vedúcich pozícií vo firme. Za kratší koniec ťahajú v tomto smere tie, ktoré majú len zopár spriaznených duší alebo sa kamarátia s mužmi.

Na druhej strane, muži si môžu vyberať, s akým pohlavím budú udržovať priateľské vzťahy. Je totiž úplne jedno, s akým pohlavím sa priatelia. Dôležité je, aby mali čo najväčšiu sieť kamarátov či kamarátok. Priamo úmerne s ich počtom sa totiž zvyšuje šanca, že budú v práci zastávať vysoké pozície.

Ak máš v práci kolegov, nemusí to znamenať len dobrú atmosféru. Môžu ti pomôcť aj v kariére

Zároveň je však dôležité mať aj priateľov medzi kolegami. Nielenže to utužuje kolektív – ak máš medzi kolegami aj „skutočných“ priateľov, môže to mať pre teba množstvo benefitov.

Portál cnbc.com uvádza, že ak pracuješ s priateľmi, cítiš sa oveľa šťastnejšie a zároveň to môže pozitívne vplývať aj na tvoju kariéru. V skutočnosti z toho vyplýva, že je až 7-krát pravdepodobnejšie, že sa „zažerieš“ do svojej práce, ak máš medzi kolegami kamošov.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach