Marek Madro: Chceme pomôcť všetkým, no nedá sa to. V prvom polroku nás kontaktovalo 96-tisíc ľudí
Ku Becce do Europy 2 prišiel zakladateľ a riaditeľ IPčka Marek Madro, ktorý pôsobí aj ako psychológ. IPčko tvorí skupina psychológov – aktuálne je ich 100 – nachádzajú sa po celom Slovensku a pomáhajú ľuďom v krízových situáciách. Najprv začali ako internetová poradňa, no niekoľko rokov fungujú už aj offline. Ľudom hľadajúcim pomoc poskytujú bezplatnú linku, no k dispozícii je aj 10 centier krízovej intervencie.
„Keď je človek v akútnom stave a nevie, čo s tým má robiť, môže navštíviť toto centrum, kde mu psychológovia pomôžu prekonať to najhoršie,“ priblížil funkciu spomínaných centier Marek Madro. Tieto centrá môžeš navštíviť v akejkoľvek situácii, či už ide o také náročné témy ako strata blízkeho, sexuálne či domáce násilie alebo myšlienky na samovraždu. Centrá sa nachádzajú vo všetkých krajských mestách a v Michalovciach a v Malackách, sú bezplatné a fungujú nonstop.
Aktuálne, samotné IPčko potrebuje pomoc, aby mohlo pomáhať ďalej. Mesačne pomôžu viac ako 10-tisíc ľuďom. Pomôcť im môžeš teraz aj ty!
Vianoce môžu negatívne vplývať na naše psychické zdravie
Vianoce nie sú len sviatkami pokoja a nesmiernej lásky. Mnohí počas nich cítia obrovský tlak. „Vianoce sú ťažké preto, že sa na Slovensku oslavujú na konci roka. V dobe, keď sa niečo končí. Ľudia, ktorí sú citliví a niečo ťažké sa im stalo, alebo sa im stále aj deje, nemajú odvahu začínať niečo nové,“ priblížil Marek.
Zároveň dodal, že o týchto sviatkoch sa hovorí ako o sviatkoch lásky. A keď to tak u niekoho nie je, môže sa to nahromadiť a vyústi to až do toho, že to môže byť najťažším obdobím v roku.
Ako priblížil riaditeľ IPčka v rozhovore, každý rokom sa situácia zhoršuje a čoraz viac ľudí potrebuje pomoc. „Napriek tomu, že chceme pomôcť všetkým, nedá sa to. Za prvý pol rok nás kontaktovalo 96-tisíc ľudí,“ povedal. Podľa neho však psychológovia a psychiatri na Slovensku robia dobrú robotu a dokážu veľmi dobre a účinne pomôcť s úzkosťami či depresiou, avšak je ich málo a dopyt je obrovský.
Nemalo by sa hovoriť, že spáchal samovraždu, ale že sa stal jej obeťou
„Samovražda je zvláštny fenomén. Myšlienky na ukončenie vlastného života napadnú v určitom období života každému a je to prirodzené. Ľudia, ktorí sú však zraniteľnejší, sa touto myšlienkou začnú zaoberať až tak, že sa stane centrálnou myšlienkou ich života. Neustále sa k nej vracajú a oberá ich o nádej,“ vysvetľuje Marek Madro.
Za prvý pol rok roku 2023 ich kontaktovalo 3 500 ľudí, korí mali samovražedné myšlienky. Ďalších tisíc ľudí ich kontaktovalo v akútnom stave. „Niektorí boli napríklad na koľajniciach alebo v rozhodujúcich situáciách a hľadali pomoc. U nás ju našli,“ hovorí.
Pred pár rokmi začalo IPčko rozmiestňovať na miestach (ako železničné priecestia), na ktorých sa frekventovane dejú samovraždy, tabule s nápismi: „NEBUĎ TERAZ OSAMOTE“. Najprv si mysleli, že to nebude mať žiadny efekt, ale ľudia, ktorí stáli na priecestiach, im začali volať a písať. „Ľudia, ktorí chcú ukončiť svoj život, sa nechcú zabiť, chcú len nebyť. Lebo bytie je pre nich príliš náročné a bolestivé, „ priblížil Becce.
Podľa Národného centra zdravotníckych informácii je Slovensko nad európskym priemerom. Nie je to niečo, čím by sme sa mali chváliť, nakoľko u nás stúpa počet ľudí vo veku od 15 do 19 rokov, ktorí sa pokúsili o samovraždu. Marek Madro zároveň upozorňuje na to, že je veľmi dôležité, ako by sa o samovraždách malo hovoriť. „Ak sa niekde takáto tragédia udeje, až v priemere 162 ľudí je ohrozených, že sa začne zaoberať touto myšlienkou,“ priblížil.
Vypočujte si tento dôležitý rozhovor na našom YouTube kanáli, v ktorom sa dozviete:
- Na čo pomáhajú terapeutickí ježkovia
- Prečo je veľmi málo chvíľ v našich životoch, kedy sme sami sebou
- Prečo majú mladí pocit, že o svojich problémoch nemôžu hovoriť s rodičmi
- Kvôli čomu mladí ľudia šikanujú
- Čo robiť, ak sme sa stali svedkami šikany