Europa 2 - Maxximum muziky

Sex v manželstve: Prečo vášeň časom vyprcháva?

Pokles sexuálnej aktivity vo vzťahoch, najmä v dlhodobých manželstvách, je fenoménom, ktorý je predmetom mnohých štúdií a prieskumov. Hoci dôvody môžu byť rôznorodé a individuálne, niektoré kľúčové faktory sa často objavujú častejšie.

Podľa portálu telegraph.co.uk je až 1/4 párov bez sexu. Ak sa aj ty radíš medzi abstinentov, môže to mať vplyv ako na tvoje fyzické či psychické zdravie. Absencia sexuálneho styku má mať podľa spomínaného portálu najväčší vplyv na hormonálne zmeny jednotlivca.

Ak máš ale pravidelný sex, môže to byť veľmi nápomocné. Dokáže eliminovať úzkosti, znížiť riziko depresie a taktiež, dokáže znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. Čo sú však najčastejšie dôvody, pre ktoré ľudia nemajú sex?

45 % opýtaných tvrdilo, že nemajú sex, pretože sa cítia príliš unavene. Ďalší respondenti tvrdili, že ich od sexu odrádza aj to, že partneri majú rôzny sex drive, nefunguje medzi nimi intimita. Existujú však aj ľudia, pre ktorých nie je sex priorita.

Stres a únava

Jedným z hlavných dôvodov, prečo páry prestávajú mať pohlavný styk, je každodenný stres a únava. Pracovné tlaky, rodinné záväzky a iné zdroje stresu môžu viesť k fyzickému a emocionálnemu vyčerpaniu, čo negatívne ovplyvňuje sexuálnu túžbu.

Pocit samozrejmosti a rutiny

Dlhodobé vzťahy môžu spadnúť do rutiny, čo môže znamenať, že vzrušenie a spontánnosť, ktoré sú často spojené so sexuálnym vzťahom, miznú. Pocit samozrejmosti voči partnerovi môže znížiť záujem o sex.

Fyzické a zdravotné problémy

S pribúdajúcim vekom sa môžu objaviť rôzne zdravotné problémy, vrátane tých, ktoré ovplyvňujú sexuálnu funkciu. Hormonálne zmeny, chronické choroby, bolesti alebo užívanie určitých liekov môžu mať vplyv na libido a sexuálnu výkonnosť.

Zmeny v príťažlivosti

S priebehom času sa mení nielen fyzický vzhľad jednotlivcov, ale aj ich vnímanie príťažlivosti partnera. Tieto zmeny môžu ovplyvniť sexuálnu túžbu.

Vychovávanie detí a rodinné povinnosti

Rodičovstvo a vychovávanie detí vyžadujú veľké množstvo času a energie, čo môže viesť k zníženiu súkromia a príležitostí na intímne chvíle medzi partnermi.

Strata emocionálnej blízkosti

Emocionálna vzdialenosť môže byť dôsledkom nedostatočnej komunikácie, konfliktov alebo zanedbávania vzťahu, čo môže viesť k zníženiu záujmu o sex.

Je dôležité zdôrazniť, že každý vzťah je jedinečný a dôvody pre pokles sexuálnej aktivity môžu byť veľmi špecifické pre daný pár. Odborníci odporúčajú, aby páry hľadali pomoc u terapeuta alebo sexuológov, ak považujú pokles sexuálnej aktivity za problém vo svojom vzťahu.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach