Europa 2 - Maxximum muziky

Z tohto priznania mrazí: Neuveríš, nad čím najčastejšie premýšľajú astronauti NASA

Astronauti NASA, Victor Glover a Jeremy Hansen, ktorí sú súčasťou misie Artemis II naplánovanej na november 2024, v nedávnom rozhovore pre telegraph.co.uk prezradili, že počas týždňa veľa času trávia uvažovaním o rôznych spôsoboch, ako by počas svojej misie mohli zomrieť.

Glover, bývalý pilot americkej námornej aviatiky a testovací pilot s viac ako 3 000 hodinami v letectve, bol zvolený za astronauta NASA v roku 2013. V roku 2021 slúžil na Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde absolvoval štyri výstupy do vesmíru a stal sa prvým Afroameričanom, ktorý absolvoval dlhodobú misiu na ISS.  Hansena, bývalého pilota stíhačky CF-18, vybrali za austronauta v roku 2009.

Súčasťou misie Artemis II budú i ďalší  astronauti – veliteľ Reid Wiseman a špecialistka na náklad Christina Koch. Misiu odštartujú na rakete Space Launch System (SLS), najväčšej, ktorá kedy opustila Zem, a vesmírna loď Orion sa oddelí a vyrazí k Mesiacu, kde uskutoční prelet. Táto misia bude prvou pilotovanou misiou za nízku obežnú dráhu Zeme od misie Apollo 17 v roku 1972.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach