Europa 2 - Maxximum muziky

Muži chcú randiť viac ako ženy. Až 70 % ľudí obľubuje zoznamky a majú s nimi pozitívne skúsenosti

Cítiš, že by si chcela vzťah ale nevieš, ako na to? Zároveň si nie si istá, či vzťah je práve to, čo potrebuješ? Ak nevieš, čo vlastne chceš a ani nevieš, kde dotyčného hľadať, šípime tu malý problém. Ale, nie je to niečo, čo by sa nedalo vyriešiť. Ak sa však stále zamýšľaš nad tým, prečo si single a čo robíš zle, máme pre teba zopár rád, ktoré ti môžu pomôcť pri hľadaní vzťahu.

Naozaj chceš vzťah?

Je vzťah to, čo naozaj chceš alebo len cítiš spoločenský tlak? Spoločenské očakávania a stigmy majú na nás obrovský vplyv. Zároveň ovplyvňujú naše vnímanie seba a na veci, ktoré robíme.  Doktorka DePaulo uviedla pre magazín Cosmopolitan odporúčania v podobe otázok, ktoré by sme si mali položiť.

 • Je väčšina tvojich kamarátok vo vzťahoch? Ak by neboli, myslíš, že by si sa cítila inak?
 • Si nešťastná preto, lebo si single alebo sa deje v tvojom živote niečo iné?
 • Dala si niekedy šancu single životu, aby si z neho vyťažila maximum, užila si ho a spoznala samú seba alebo vždy sa mu rýchlo vyhýbaš?

Máš sa rada a poznáš svoju hodnotu?

Mnohokrát nielen ženy, ale aj muži, vstupujú do vzťahov preto, lebo potrebujú niekoho, kto ich bude neustále utvrdzovať v ich hodnote. Samozrejme, že by ťa mal tvoj partner ľúbiť, chváliť a podporovať, ale nemala by si byť „závislá“ na dostávaní tohto uisťovania od druhých. V prvom rade by si mala mať rada samú seba, podporovať sa a chváliť ty.

Vieš, čo chceš?

Zamysli sa nad svojimi minulými vzťahmi. Nad tým, čo fungovalo, čo nefungovalo, čo sa ti páčilo a čo nepáčilo. Keď v tom budeš mať jasno, stane sa to tvojim odrazovým mostíkom vo vytýčení si predstavy a očakávaní, čo u budúceho partnera hľadať a čomu sa vyvarovať.  Taktiež je dobré ujasniť si, prečo chceš vzťah a čo od neho očakávaš. Tieto očakávania by si mal aj následne komunikovať s potenciálnym partnerom.

Bez akcie nie je reakcia

Nečakaj, že ti tvoj vysnívaný partner spadne do náručia. Akože môžeš, ale je viac než pravdepodobné, že sa ho nikdy nedočkáš. Na to, aby si si niekoho našla, musíš vyvinúť nejaké úsilie. Takže, keď ťa v piatok večer zavolá partia do mesta, choď a neseď doma. Behávaš? Pridaj sa do nejakej bežeckej skupiny a zúčastni sa komunitných behov. Čím viac príležitostí na stretnutie niekoho si vytvoríš, tým je väčšia šanca, že niekoho reálne stretneš.

Ďalšími prospešnými tipmi pri hľadaní partnera sú:

 • Jasne a úprimne komunikované očakávania od vzťahu s tým druhým.
 • Budovanie dôvery otvorenou vzájomnou komunikáciou a konzistentnými prejavmi náklonnosti.
 • Buď autentická a sama sebou. Autenticita je pre okolie atraktívna, tak nechaj svoju osobnosť žiariť.
 • Staraj sa o seba. Keď sa staráme o svoje telo zvnútra a zvonka, cítime sa sami spokojnejšie. Zároveň táto spokojnosť z nás vyžaruje, čo pôsobí príťažlivo aj naokolo.

Sloboda nerovná sa smutný život

Ak si však single a v blízkej budúcnosti to neplánuješ meniť, je to v poriadku. Život slobodných ľudí je plný zaujímavých aspektov a mýtov. Podľa štúdií sa ukazuje, že slobodní ľudia žijú bohatšie a zmysluplnejšie životy, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Často sú však aj napriek tomu vnímaní ako menej šťastní alebo neúplní, avšak realita môže byť úplne iná. Prečítaj si pár zaujímavých faktov zo života single ľudí, na ktoré upozornil portál forbes.com.

 • Slobodní ľudia majú vyššiu tendenciu investovať do svojho osobného a profesijného rozvoja. Majú väčšiu príležitosť cestovať, študovať a rozvíjať nové zručnosti.
 • Často majú rozsiahlejšie sociálne siete. Ich sociálne interakcie nie sú obmedzené na jedného partnera, čo im umožňuje mať širšie a možno aj hlbšie sociálne väzby.
 • Slobodní ľudia môžu mať väčšiu kontrolu nad svojimi financiami, čo im umožňuje robiť osobné finančné rozhodnutia bez kompromisov s partnerom.
 • Majú väčšiu flexibilitu pri plánovaní svojho času a aktivít. Nemusia koordinovať svoje plány s potrebami a požiadavkami partnera, čo môže viesť k väčšej osobnej slobode.
 • Často majú viac príležitostí na sebareflexiu a sebapoznanie, čo je dôležité pre osobný rast.
 • Zatiaľ, čo tradičné predstavy naznačujú, že manželstvo je zdravšie, niektoré štúdie ukazujú, že slobodní ľudia môžu viesť rovnako zdravé, ak nie aj zdravšie životy ako ich rovesníci, ktorí sú v manželstve.

Spomínaný portál zároveň informuje o tom, že zoznamovacie aplikácie sú stále v kurze a dokonca, ich používateľom sa tam skutočne podarilo nájsť vzťah. Až 70 % opýtaných potvrdilo, že na zoznamkách si našli človeka, s ktorým započali romantický vzťah a len 28 % ľuďom sa to nepodarilo. Zaujímavosťou však je, na zoznamkách majú najväčší úspech ľudia, ktorí majú 43 až 58 rokov. Taktiež sa v online randení darí viac mužom: 75 % opýtaných mužov, že na zoznamke sa im podarilo zoznámiť a vybudovať si romantický vzťah. Žien bolo „len“ 66 %.

Na portáli forbes.com, ktorý sa odvoláva na U.S. Census Bureau, takmer 47 % Američanov je slobodných. Z prieskumu však vychádza, že randiť alebo nájsť si partnera sú viac odhodlaní muži. 56 % mužov hľadá buď oddaný vzťah, alebo chcú aspoň randiť, pričom žien je o 12 % menej.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach