Europa 2 - Maxximum muziky

Mužov priťahujú jasné oči, čistá pleť a plné pery… A ženy?

Dôvody, prečo si vyberáme takých partnerov, akých si vyberáme a prečo nás niektorí priťahujú viacej a niektorí menej, je viacero. Americký magazín Psychology Today zozbieral množstvo vedeckých štúdií, aby zhrnul základy, ktoré sú potrebné na porozumenie príťažlivosti medzi ľuďmi.

Rozum vs. srdce

I napriek tomu, že mnohokrát máme pocit, že svoje pocity a náklonnosť voči niekomu nedokážeme ovládať a celé nás to pohltí, pravda je opačná. Máme obrovskú kontrolu nad tým, do koho sa zamilujeme a do koho nie. Ani veľká fyzická príťažlivosť nie je schopná odolať nášmu rozumu, keď máme pocit, že daný človek nie je pre nás ten správny.

Príťažlivosť podmienená evolúciou

Mužov prirodzene priťahujú mladšie ženy, respektíve ženy počas ich reprodukčných rokov. Vyplýva to z hlboko zakorenenej potreby rozmnožovať sa, a teda tá, ktorá vyzerá zdravo, je s veľkou pravdepodobnosťou aj plodná. A platí to aj opačne. Muži, ktorí vyzerajú zdravo, vyšportovane, majú široké ramená, hlbší hlas a výraznú čeľusť, sú pre ženy príťažlivejší. U žien sú zdravo vyzerajúcimi črtami jasné oči, čistá pleť, plné pery, symetria, rezká chôdza a úzky pás v porovnaní s bokmi.

Vzájomná podobnosť priťahuje

Na základe toho, čo vidíme v médiách a toho, čo sa nám aktuálne trendy snažia „predať“ ako atraktívne, máme pocit, že presne tak by sme mali vyzerať. Pravda je však taká, že každý vnímame atraktivitu inak. Poväčšine nás priťahujú ľudia, ktorí sú nám podobní. Takí, ktorí sú veľkostne približne rovnakí nám, majú totožní stupeň vzdelania, rovnaké náboženstvo, hodnoty a socioekonomický status. Jednoducho povedané, hľadáme si partnerov, ktorí nám pripomínajú nás.

Múdrejší muž či žena?

Zaujímavosťou je, že síce sú inteligentné ženy atraktívne, mužov to časom odradí. Muži majú potrebu vnímať seba, ako tých silnejších vo vzťahu. Zároveň chcú byť tými, ktorí sa starajú o ženu a rodinu. A tak, i napriek tomu, že ich inteligentná žena zaujme, z dlhodobého hľadiska pri nej nevydržia. Hoci to znie hrozne, ide o to, že vo vzťahu sa musíme cítiť komfortne. Keď máme neustále pocit, že nie sme „dosť dobrí“ pre toho druhého, frustruje nás to.

„Chémia“ existuje

Keď sa povie, že s niekým cítime chémiu, pousmejeme sa. Myslíme si, že opisujeme niečo, čo reálne neexistuje. Táto chémia je ale fakt. Každý máme dominantný niektorý spomedzi štyroch nervových systémov. Tento pomer ovplyvňuje, aký sme človek vo svojej podstate a kto nás priťahuje:

  • dopamín: zvedavý, kreatívny, dobrodružný;
  • serotonín: tradičný, svedomitý, nasledujúci pravidlá;
  • testosterón: analytický, skeptický, tvrdohlavý;
  • estrogén: starostlivý, kontextový a s veľkou predstavivosťou.

Pri dopamíne a serotoníne hľadáme ľudí, ktorí majú prevahu týchto látok podobnú tej našej. V prípade testosterónu a estrogénu nás priťahujú ľudia s prevahou nám opačnej látky.

Zdravé sebavedomie nad výzor

Všetci by sme chceli byť s tým najkrajším a najinteligentnejším človekom v miestnosti. Avšak, je viac ako pravdepodobné, že aj keby sme mali tú možnosť, tak s takým človekom nevydržíme. To, čo dlhodobo udrží náš záujem a príťažlivosť k niekomu, je to, ako dotyčný človek vystupuje navonok. Takže sa pozeráme na to, či je sebavedomý a či má charizmu.

Pri ľuďoch, čo takéto niečo vyžarujú, sme nimi priam omámený. Predsa nechceme byť s človekom, ktorý je sám zo seba frustrovaný a čaká, že mu budeme našimi slovami nonstop zlepšovať ich pocit so samých seba. Z dlhodobého hľadiska je to vyčerpávajúce.

Príťažlivosť zreje

Vzťahy s dlhou životnosťou a silnou príťažlivosťou poväčšine nie sú tie, ktoré vzniknú po prvom stretnutí. Zvyčajne sa našim životným partnerom stane človek, ktorého sme poznali už nejaký čas predtým, než sme sa s ním dali dokopy. Čím dlhšie človeka poznáme, tým príťažlivejší sa pre nás stáva. Cítime sa s ním komfortnejšie, istejšie a v konečnom dôsledku aj vieme, do čoho ideme. Podľa štúdií trvá cca 1 rok, kým si vytvoríme vzťah s niekým, koho poznáme.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach