Europa 2 - Maxximum muziky

Kde to všetko začalo: Prvé video na YouTube oslavuje 19 rokov!

Pred devätnástimi rokmi, presne dnes, bola na novovzniknutú platformu YouTube nahraná úplne prvá videonahrávka, ktorá odštartovala éru digitálneho zdieľania obsahu. Toto historické video, nazvané Me at the zoo, bolo nahraté používateľom Jawedom Karimom 23. apríla 2005.

Vo videu, ktoré má dĺžku iba 18 sekúnd, dominuje práve Jawed, ktorý sa v ňom priamo obracia k divákom z miesta, ktorého názov ti napovie veľa – zo ZOO v San Diegu. V jednoduchosti a priamočiarosti tohto videa je ukážka skromných začiatkov toho, čo sa stalo globálnym fenoménom. Karim v ňom komentuje slony za ním a zdôrazňuje, že je to cool. Dokonca tak nazval aj jednu tretinu videa, ktorá nesie názov: Tá cool vec.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Video sa od svojho uvedenia stalo ikonickým, pretože symbolizuje prvý krok k tomu, čo dnes poznáme ako YouTube – domov miliónov videí, kde sa každý deň uploadujú hodiny a hodiny nového obsahu. Tento prvý upload tak predstavoval významný míľnik nielen pre YouTube, ale pre celý internet, ako platformu pre zdieľanie a šírenie obsahu.

Video „Me at the zoo“ zostáva nie len technickým artefaktom, ale aj pripomienkou toho, ako môžu malé začiatky viesť k veľkým zmenám. Aj keď sa odvtedy na YouTube objavilo mnoho iných záznamov, ktoré prekonali rekordy v počte zhliadnutí a popularity, toto prvé video zostane navždy záznamom skromných začiatkov. Video má v súčasnosti viac ako 300 miliónov videní a upozornil naň instagramový profil Pubity.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach