Europa 2 - Maxximum muziky

Eurovízia pozná svojho víťaza! Zvíťazila prvá nebinárna osoba, ktorá reprezentovala Švajčiarsko

Eurovision Song Contest 2024 sa konala vo švédskom meste Malmö a priniesla divákom neuveriteľné vystúpenia z celého kontinentu. Tento rok vyhral švajčiarsky spevák Nemo Mettler s piesňou The Code, ktorá získala úctyhodných 591 bodov a stala sa tak najúspešnejšou pesničkou. Ide o prvú výhru Švajčiarska od roku 1988 – ich doposiaľ poslednou víťazkou sa stala pred 36 rokmi Céline Dion.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Nemo, ktorý má 24 rokov a identifikuje sa ako nebinárna osoba, predstavil svoju pieseň v unikátnej kombinácii opery a tanca, čo divákov nielen oslovilo, ale aj potešilo. Jeho dynamické vystúpenie bolo zvýraznené jeho oblečením – na pódium vyšiel v krátkej sukni – a pohybmi na naklonenom kovovom disku, čo malo za cieľ ilustrovať vizuálnu a emotívnu silu skladby.

Tento ročník Eurovízie bol poznačený silnými vystúpeniami. Po druhý raz po sebe sa konal v Malmö vďaka minuloročnému víťazstvu Švédska. Súťažilo spolu 37 krajín, z ktorých 25 sa dostalo do veľkého finále. Súťaž bola vysielaná pod sloganom United By Music, ktorý sa stal ultimátnym heslom celej pesničkárskej súťaž. Zároveň vyzdvihuje silu hudby a zjednotenie rôznych kultúr a národov, ktoré má spájať práve muzika.

Výsledok bol tento rok však veľmi tesný. Na druhom mieste sa umiestnilo Chorvátsko, ktoré získalo 547 bodov. Baby Lasagna bol síce miláčikom publika a získal najviac bodov od verejnosti, no ani to mu na víťazstvo nestačilo.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach