Večierky, oslavy, alkohol. Ako zistíš, že nemáš problém?
Existuje spôsob, ako vďaka vianočnému večierku, alebo silvestrovskej oslave zistíš, či náhodou nemáš vážny problém s alkoholom. Požiadať šéfa o zvýšenie platu, obliať kolegu, ovracať taxík, alebo zaspievať riadnu baladu na karaoke – to je iba niekoľko vecí, ktoré Slováci tento mesiac pravdepodobne ľutujú. Ale až ráno.
Všetci vieme, že to ráno po firemnom vianočnom večierku nebýva vždy také veselé. Ak si sa napríklad zobudil s pocitom, že už nikdy nebudeš piť, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Stará známa opica sa objaví vždy po konzumácii väčšieho množstva alkoholu. Dehydratácia je kľúčovým dôvodom mnohých príznakov, ako sú únava, bolesť hlavy, žalúdočné problémy, závraty a nevoľnosť. Pridáva sa aj podráždenosť, úzkosť a citlivosť na svetlo a zvuk. Neexistuje oficiálny liek na opicu, ale najlepšie je piť veľa vody a odpočívať.
Aký je teda kľúč na odhalenie problémov s alkoholom? Podľa lekárov sa dajú prvé signály spoznať práve po takýchto akciách. Ak sa symptómy opice nezlepšujú a pretrvávajú viac ako deň, môže ísť o abstinenčné príznaky a znak poruchy užívania alkoholu. Ďalším jasným znamením je takzvaný „vyražák“, ktorý zvykneš používať na zlepšenie stavu. Je to vyrovnávač abstinenčných príznakov a znamenie, že by si mal skúsiť s alkoholom prestať. Ak to nedokážeš, bude ti aspoň jasné, na čom si. Toto je 5 znakov, že by si mal byť v strehu:
· Tvoje symptómy sú závažné a je ti ozaj VEĽMI zle
· Príznaky po opici trvajú dlhšie ako jeden deň
· Príznaky sa zhoršujú
· Každá epizóda pitia vedie k tomu, že je ti ráno zle
· Ak sa napiješ znova, je ti lepšie
Ak nepociťuješ žiaden z týchto príznakov, je to zatiaľ v poriadku. Ale aj tak si radšej popozeraj fotky v mobile zo včera.