Europa 2 - Maxximum muziky

Petush Nasklee o sexuálnom zneužívaní: Znásilnenie medzi manželmi je tragický fenomén a je často ignorovaný

Každý z nás je tak trochu „socka“…. ale nie každý o tom dokáže aj nahlas rozprávať. Socky – to je nová šou z dielne Europy 2 o veciach, o ktorých verejne a na sociálnych sieťach radšej nehovoríme. V tejto epizóde privítala Lea Daniš influencerku a podcasterku Petra Dzvoníková, ktorá je známa aj ako Petush Nasklee.

UPOZORNENIE: Tento podcast obsahuje opis sexuálneho násilia. Preto nie je vhodný pre vás, ktorí máte menej ako 18 rokov a pre citlivé povahy

Peťa zažila sexuálne obťažovanie v detstve a neskôr ju v 17 rokoch sexuálne zneužil kamarát. V otvorenom rozhovore sa dozvieš, čo presne sa jej stalo, prečo sa o tom rozhodla otvorene hovoriť, aké má po tom následky a prečo sa rozhodla natočiť o tom verejne video.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

V podcaste otvorili niekoľko tém, ktorá sú často tabuizované – sexuálne obťažovanie, nastavovanie hraníc a význam terapie. Peťa zdieľala, že až po terapii dokázala pochopiť, aké dôležité je nastavovať si hraníc a dôverovať svojim pocitom. „Táto skúsenosť mi ukázala, že cítiť sa trápne je lepšie, ako nechať si ublížiť,“ povedala. Terapia jej pomohla pochopiť minulé traumy a oslobodiť sa od sebaobviňovania.

V rozhovore zaznelo, že naučiť sa povedať NIE, je základ zdravého života. Peťa zároveň vyzdvihla podporu od rodičov, ktorú označila za kľúčovú. Petush zdôraznila, že v kritických momentoch hrá rodina zásadnú rolu. „Ak sa dieťa cíti vypočuté a chápané, má šancu uzdraviť sa rýchlejšie,“ povedala. Apelovala na rodičov, aby sa naučili rozpoznávať náznaky traumy a budovali dôveru so svojimi deťmi.

Peťush otvorene hovorila hovorila o sexuálnom zneužívaní. Vyzdvihla veľmi dôležité posolstvo – a to, že traumy a bolestivé skúsenosti nie sú to, čo nás definuje. „Je dôležité pochopiť, že to, čo sa stalo, neznamená, že sme menej hodnotní,“ vysvetlila. Téma bola aj o znásilnení v manželstve, ktoré je často ignorované a reč bola aj o tom, ako sa ignoruje fakt, že aj muži môžu byť obeťami znásilnenia. Na Slovensku sú právne medzery, ktoré neuznávajú mužov ako obete znásilnenia. Petush zdôraznila potrebu reformy zákonov a väčšieho pochopenia pre všetky obete bez rozdielu pohlavia.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach