Takto vyzerá povojnová krajina dnes. Platiť sa tu dá dokonca bezkontaktne
Autorom textu je bloger a cestovateľ Milan Bez Mapy
Myslel som si, že návšteva Prištiny vo mne zanechá vyrazenejšie pocity. Čo si predstavíš ako prvé, keď ti poviem Kosovo? U mňa to bola, bohužiaľ, vojna, ktorá tu skončila iba nedávno. Len tento rok Kosovo oslávilo presne 10 rokov od podpísania deklarácie o nezávislosti od Srbska. O tom však písať nebudem. Aká je návšteva Kosova a oplatí sa sem vôbec ísť?
Od Prištiny som vôbec nečakal tieto tri body, ktoré ma tam veľmi milo prekvapili:
- V Kosove sa používa mena Euro, hoci nie sú v Európskej únii ani náhodou. Veľmi mi to uľahčilo cestovanie a nemusel som prepočítavať kurzy a meny. Vďaka tomu som videl, ako je v Kosove lacno. V priemere to káva stojí jedno euro, a v reštaurácii sa naobeduješ za štyri. Okrem toho sa dá na väčšine miest platiť kartou úplne bez problémov a dokonca, bezkontaktne. Zvýrazňujem to preto, lebo napríklad v USA je bezkontaktná platba niečo, čo zatiaľ objavili málokde.
- Kosovčania majú angličtinu na veľmi vysokej úrovni. Bez problémov som sa všade dohovoril po anglicky, čo nebola až taká samozrejmosť napríklad vo vedľajšom Srbsku či nižšie v Macedónsku. Kto by to povedal?
- Čo sa mi na Kosove páčilo najviac je fakt, že sa tu nepoužíva cyrilika (to, čo vyzerá ako azbuka), ale klasická latinka. Oficiálnym jazykom je v Kosove Albánčina (keďže väčšina obyvateľov sú Albánci), a potom Srbčina.
Ak ťa zaujíma toto mesto viac, prečítaj si čo vidieť v Prištine. Aký máš ty názor na Kosovo?
Kto je Milan alias Bez Mapy? >>