Europa 2 - Maxximum muziky

Nemusím kradnúť v obchode, ale aj tak to robím. Tu je moje vysvetlenie

V posledných rokoch stúpol vo svete počet prípadov krádeží v obchodoch. Nejde ale iba o ekonomické ťažkosti, ktoré ľudí nútia kradnúť. Špeciálnu skupinu tvoria mladé a zabezpečené ženy, ktoré to vôbec nemusia robiť, napriek tomu im to prináša istý druh uspokojenia.

Kradnú vo veľkej miere dobre zabezpečené ženy

Napríklad Matilda. 26-ročná Londýnčanka začala kradnúť už ako tínedžerka. Hoci si môže dovoliť platiť za svoje nákupy, podľa nej ceny sú príliš vysoké a veľké supermarkety dosahujú obrovské zisky. Pre ňu je krádež nielen vzrušujúca, ale aj v pohodke ospravedlniteľná.

„Keď už viete, že vám to prejde, je ťažké znova začať platiť za všetko plnú cenu. Prvá vec, ktorú som ukradla, boli tangá,“ povedala v rozhovore pre magazín Metro. Lenže ubehlo odvtedy desať rokov a tento zlozvyk jej ostal. Matildu nielenže vzrušuje branie vecí, ale myslí si, že má na to právo

„Určite si môžem dovoliť nakupovať potraviny bez toho, aby som kradla,“ hovorí. „Ale tie ceny sa zbláznili. Tak si myslím, prečo by som mala platiť tú cenu, keď veľké obchody aj tak dosť zarábajú?“

Tri za cenu dvoch? Pre zlodejku obľúbená disciplína…

Podobne je na tom aj Imogen, 25-ročná terapeutka zo Sheffieldu, ktorá začala kradnúť už na škole. „Myslím, že to bolo preto, že to robili občas moji priatelia a bola to zábava. Zaplatila som za väčšinu svojich vecí, ale ukradla som len jednu alebo dve drobnosti, ako napríklad žuvačku a čokoládu.“ Po čase obrátila svoju pozornosť na väčšie obchody, kde má menšiu pravdepodobnosť, že ju prichytia.

„Počas Veľkej noci si vždy ukradnem malé vajíčko Lindor, keď idem do obchodu, pretože môžem. Beriem, ktoré sú dosť malé a dávam si ich do tašky. Napríklad syr alebo zubnú pastu. Proste veci, ktoré sú dosť malé, ale dosť drahé,“ hovorí. „Rada si dám niečo vo vlastnej akcii tri za cenu dvoch. Zaplatím za dve veci a jednu ukradnem.“

Nie je to vždy o peniazoch

Podľa údajov z Úradu pre národnú štatistiku sa počet krádeží v minulom roku zvýšil o 20 %. Mimo čísel ale samozrejme ostávajú tí, ktorých nechytia. Zaujímavé je, že krádeže v obchodoch sú najčastejším trestným činom medzi ženami, pričom tvoria 27 % všetkých ženských obvinení.

Psychologička Dr. Elena Touroni vysvetľuje, že takzvaný shoplifting môže byť spôsobený emocionálnymi faktormi, ako sú stres, osamelosť, potreba uznania. Krádež môže poskytnúť adrenalínový zážitok alebo pocit kontroly, ktorý ľudia inde vo svojom živote nevedia zažiť. Takže chronický shoplifting by sa mal vnímať nielen ako právny problém, ale aj ako otázka duševného zdravia.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach