Europa 2 - Maxximum muziky

Nové AI okuliare ti dokážu povedať, kde si si zabudol kľúče. A ako bude vyzerať Siri?

V epizóde podcastu Žijeme sci-fi sa Kamil Aujeský rozprával s Petrom Baumerthom z ASTON ITM, ktorý priniesol poriadnu dávku čerstvých noviniek zo sveta umelej inteligencie. Hovorili o inteligentných okuliaroch s využitím Gemini, ktoré ti v sklíčkach premietajú obraz, o tom, ako premýšľa AI a reč padla aj na Perplexity Voice Assistant, ktorý útočí na Googlu.

AI okuliare, ktoré vyzerajú úplne normálne. Až na to, že ti premietajú obraz

Jednou z najzaujímavejších tém bol projekt TEDx a okuliare s napojením na AI model Gemini. Na prvý pohľad vyzerajú ako obyčajné okuliare, no skrývajú v sebe neuveriteľnú funkciu – premietajú obraz priamo na sklíčko. Nejde pritom o žiadne futuristické kyber-okuliare, ktoré by si si hanbil zobrať na ulicu. Vyzerajú normálne. A v tom je práve ich sila.

Ďalšou zaujímavosťou je tzv. 3o model, teda model umelej inteligencie Chat GPT, ktorý transparentne zobrazuje, ako premýšľa. Používateľ tak môže sledovať, ako model v reálnom čase premýšľa. Navyše, Kamil a Peter na reálnych príkladoch priblížili, ako Chat GPT dokáže analyzovať aj obrázky.

AI modely majú navyše obrovskú výhodu – pamäť a prístup k internetu. Aj keď si niečo nepamätajú, vedia si to dohľadať rýchlejšie než človek, a tým dokážu operovať s množstvom informácií, ktoré by si bežný smrteľník jednoducho nezapamätal. Peter zároveň upozorňuje: „Ak vznikne všeobecná umelá inteligencia, mohlo by ísť o systém s IQ vyšším ako má človek.“

Perplexity vs. Google

Reč prišla aj na Perplexity Voice Assistant pre iOS. Ten bol v minulosti označený ako nástroj na šírenie fake news, pretože generoval množstvo nepresných informácií. Vývojári sa nedávno rozhodli zaútočiť na Google – spustili marketingovú kampaň, v ktorej hrá hlavnú rolu postava zo Squid Game.

Ale čo vlastne Perplexity Voice Assistant robí a čo to je?

Je to hlasový vyhľadávač, ktorý funguje ako náhrada Google searchu, no ide ešte ďalej. Nesnaží sa byť len chatbotom ako ChatGPT – jeho cieľom je ovládať aplikácie v tvojom telefóne. Zároveň ide o akúsi predzvesť toho, čo by mohla vedieť ovládať Siri.

Vie napríklad:

  • poslať e-mail,
  • vytvoriť event v kalendári,
  • ovládať niektoré prvky systému.

Funguje to aj v slovenčine, no ako dodáva Peter, „sú tam veľké obmedzenia“. Napríklad ti síce napíše e-mail, ale nedokáže ti prečítať ten predchádzajúci.

Ako bude vyzerať Siri v budúcnosti?

Kamil a Peter prebrali aj budúcnosť Siri. Ak sa im to podarí dotiahnuť, mohlo by ísť o zásadný posun v tom, ako používame telefóny. Perplexity sa totiž neprezentuje len ako chatbot, ale ako osobný asistent, ktorý by v budúcnosti mohol konkurovať dnešnej Siri. A nie len tým, že odpovie na otázku, ale aj tým, že reálne pomôže s organizáciou života.

Peter si Perplexity vyskúšal na vlastnej koži. V niečom ho ohúrilo, v niečom ešte pokrivkáva. Záver? Sme blízko k dobe, keď ti hlasový asistent naplánuje deň, vybaví schôdzky a možno aj zistí, kto ti práve zaklopal na dvere.

Tento podcast a AI do firiem prináša Aston ITM.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zisti ako zefektívniť kvalitu výroby, logistiku a zlepšiť BOZP pomocou AI. Žiadna teória, ale konkrétne AI riešenia. Na workshope v Košiciach ťa čakajú inšpiratívne prezentácie, ukážky a možnosť veľa sa pýtať o tom, ako AI transformuje toto odvetvie

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach