Europa 2 - Maxximum muziky

Janka a Eva. Dve Slovenky, ktoré sa rozhodli šíriť radosť a dobrú náladu.

Našu spoločnosť v poslednom čase charakterizuje istá miera frustrácie a toho, čomu Česi hovoria „blbá nálada“. Nezamestnanosť, spoločenské a ekonomické problémy umocňujú médiá predkladajúce kauzy, nehody a nešťastia. Dôsledkom je akútny nedostatok pozitívnych tém a príkladov a nárast všeobecného pesimizmu. Janka a Eva z Bratislavy však na svet nazerajú inak.

Rozhodli sa ísť cestou optimizmu a dobrej nálady. Vymysleli a skonštruovali malú búdku, naplnili ju knihami, postavili na stračiu nôžku a umiestnili do parku. A na svete bola prvá „susedská“ knižnica, ktorá vám upomienku za omeškanie nepošle. Dodržiavať treba len jedno pravidlo: „Požičaj, vráť, alebo vymeň“. Susedské knižnice spájajú ľudí z okolia a šíria radosť – nielen z čítania.

Viac o projekte Ďakujem, sused porozprávali jeho autorky – Janka Hoosová a Eva Malevič.

Kde vznikla prvotná myšlienka projektu?

Inšpiráciu nám vnukol náhodný obrázok na internete, kde bola zobrazená malá knižnica vo verejnom priestore.

Prečo ste sa rozhodli projekt zrealizovať aj u nás na Slovensku?

Chceli sme poskytnúť v susedských komunitách priestor pre knihy, o ktoré už ľudia nemajú záujem, no zároveň majú potenciál potešiť iných susedov. Knižné búdky by mali byť tiež istým styčným bodom sídlisk, príležitosťou na spoznávanie sa a spontánne rozhovory s ľuďmi z okolia našich domovov.

Ako prebiehala samotná realizácia a osadenie prvej susedskej knižnice?

Prvá búdka bola osadená v bratislavskej Ružovej doline v máji minulého roka. Dnes už, bohužiaľ, nestojí. Počas silvestrovskej noci ju niekto zničil. Napriek prvotnému sklamaniu nám však táto situácia len potvrdila, že susedia si už ku knižnici vybudovali vzťah, keďže sa nám počas krátkeho času podarilo spoločne vyzbierať finančné prostriedky na novú.

Kto sa podieľal na návrhu samotnej knižnej búdky, kto ju zhotovil?

Pri tvorbe prvej knižnej búdky nám pomohol náš dlhoročný známy, pán Štefan Prelovszký, skvelý slovenský výrobca divadelných či reklamných kulís.

Ide o jedinú malú knižnicu alebo sa k nej pridali ďalšie?

Aktuálne stoja 4 knižnice – v Bratislave, v Žiari nad Hronom, v Košiciach a v Martine. Za krátky čas pribudnú ďalšie: 2 v Prešove, po jednej v Novom Meste nad Váhom, v Starej Ľubovni, Dolnom Lopašove či v Nových Zámkoch. Záujemcovia v ďalších mestách sa objavujú každý týždeň, z čoho máme obrovskú radosť.

O projekt Ďakujem, sused prejavila záujem aj Coca-Cola. Ako k tomu prišlo?

Coca-Cola nás jedného dňa oslovila s ponukou na spoluprácu, keďže aktuálne komunikuje globálnu kampaň s podobnou témou – Náhodné skutky láskavosti. Práve preto sa rozhodla projekt Ďakujem, sused podporiť. Ponúkli nám pomoc s jeho odkomunikovaním, aby sa o ňom dozvedelo čo najviac ľudí a radosť sa tak šírila ďalej. Ak by naše knižné búdky inšpirovali aj ostatných k vytvoreniu podobných projektov, bola by to pre nás veľmi príjemná spätná väzba.

Aké sú ohlasy, čo hovoria ľudia na to, že v ich parkoch a na sídliskách odrazu vyrástli malé knižné búdky?

Ohlasy sú zatiaľ veľmi pozitívne, ľudia sú radi, že majú kam staré knihy s čistým svedomím odložiť a ešte radšej, ak si v nich nájdu pre seba nejaký knižný skvost. Denne nám píšu milé odkazy na našu stránku na sociálnej sieti a povzbudzujú nás.

Splnil projekt vaše očakávania?

Nielenže splnil, ale dokonca prevýšil .

Kam sa projekt môže posunúť, rásť, aké máte s ním ďalšie ambície?

Prirodzene sa bude ešte nejaký čas zvyšovať počet knižných búdok po celom území Slovenska. Časom by sme chceli ľudí podnietiť, aby sa vo svojom okolí viac stretávali – pri knižných búdkach môžu prebiehať čítania pre deti, ale aj pikniky či tvorivé dielne. Existujú aj ďalšie nápady, ktoré by mohli podnietiť upevňovanie susedských vzťahov, ale tie ešte potrebujú dozrieť a postupne ich budeme predstavovať na našej novej webovej stránke.

Inšpiruj sa Evou a Jankou! Sprav niečo milé pre druhých a pošli dobro ďalej. Nemusíme byť superhrdinom, aby sme zachránili svet. Stačí, keď každý z nás urobí niečo dobré, niečo nezištné, len tak, pre radosť. A hrdinami budeme všetci.

Coca-Cola verí, že sa optimizmus a dobrá nálada môžu šíriť týmto svetom. Stačí len trochu chcieť a veriť v dobro. Pretože šťastie sa skladá z maličkostí. Podeľ sa o svoj príbeh na www.poslidobrodalej.sk alebo sa inšpiruj inými.

[oldEvropaGallery src=“6454/000012.jpg“] [oldEvropaGallery src=“6454/000019.jpg“] [oldEvropaGallery src=“6454/cc_knihy1.jpg“] [oldEvropaGallery src=“6454/cc_knihy2.jpg“] [oldEvropaGallery src=“6454/img_8790.jpg“]

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach