Europa 2 - Maxximum muziky

Slováci chcú byť milí, no niekto s tým musí začať! Povedal cestovateľ Bez Mapy

Keď som v roku 2013 založil cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek, bolo to preto, lebo som chcel Slovákom ukázať, aký je svet. V tom čase u nás po slovensky písané cestovateľské blogy neexitovali.

Pamätám si maximálne dva, ktoré už dnes nefungujú. Dnes, o päť rokov neskôr, si uvedomujem, že často nemusím letieť na opačnú stranu zeme, aby som videl krásne miesta. Problém, ale nastáva, keď sa domov vrátim po dlhšom čase.

Čo ma naučilo cestovanie po svete?

  • Ľudia sú všade. A všetci sú rovnakí.
  • S úsmevom ide všetko ľahšie a ďalej zájdem, keď som na ľudí milý.
  • Byť milý k ľuďom, ktorí sú zlí a zatrpknutí je dôležité. Práve tí to potrebujú najviac.
  • Všetko čo chcem, dokážem. Musím však vedieť ako. Stanoviť si cieľ a kroky, ako sa k nemu dostanem.

Ako som to využil pri cestovaní po Slovensku?

Ľudia na Slovensku nie sú svetom pokladaní za veľmi milých. Sám si to všímam, keď sa vrátim domov z dlhšej cesty. Pre mňa je úplne automatické pozdraviť predavačku, keď vojdem do potravín, poďakovať čašníkovi za bloček a usmiať sa na cudzieho človeka na ulici. Bohužiaľ, na Slovensku (nehovorím, že všetci) sa na mňa pozrú štýlom „Čo odo mňa chceš?“ – Nič.

Zistil som, že byť milý k ľuďom sa vyplatí najviac. Najmä, keď potrebujem niečo vybaviť. Či už v banke alebo na úrade, keď niečo neviem, opýtam sa. A slušne poďakujem. Slováci chcú byť milí, no niekto s tým musí začať. A preto sa často úradníčky a predavačky potešia, keď sa ich opýtam, ako sa dnes majú. Prvý krok robím od seba.

Posledná vec, ktorú som si doniesol zo zahraničia domov je sebadôvera. Stretol som tak kreatívnych ľudí na celom svete, že si naozaj myslím, že dokážem všetko, čo si zaumienim.

Možno aj preto sa živím cestovateľský blogom a polku roka trávim v zahraničí, obvykle zimy. Problém ľudí na Slovensko je, že si často neveria. Jedným zo spôsobov, ako si začať dôverovať je prežiť časť života v zahraničí a prestať sa porovnávať s ostatnými.

Ďalší článok od Milana – cestovateľa bez mapy nájdete na webe www.europa2.sk už budúcu nedeľu o 18:00 hod.

Prečítajte si tiež:

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach