Europa 2 - Maxximum muziky

Toto nie je v zahraničí! Pozri, kde nájdeš najkrajší most Slovenska

Autorom textu je bloger a cestovateľ Milan Bez Mapy

Chmarošský viadukt pokladám za jeden z najkrajších mostov na Slovensku. Ide o jednoduchý železničný most pri Telgárte, ktorý tu stojí už od roku 1933.

Pôvodne som si myslel, že ide už o Východ, no rieka Hron, ktorá oddeľuje Východné a Stredné Slovensko, pramení len pár sto metrov od Chmarošského viaduktu. Takže máš o tip na výlet navyše 🙂

Ak si chceš viadukt prejsť vlakom, ktoré po ňom bez problémov premávajú aj dnes, sadni na vlak v Telgárte a odvez sa k Dobšinskej Ľadovej Jaskyni, ktorá je odtiaľto vzdialená iba dvanásť kilometrov. Osobne však odporúčam preskúmať most peši, rovno pod majestátnymi oblúkmi z tehál, ktorých je tu presne deväť.

Dôvodom, ako sa tu tento viadukt objavil a prečo tu vlastne je, je okolitý terén. Nachádza sa tu veľa kopcov, údolí a riek. Pre slabé vlakové spojenie v 30.rokoch 20.storočia, tu bolo navrhnutých viacero tunelov a mostov, ktoré dnes tvoria veľmi fotogenické prvky v našej prírode. Ich súčasťou je aj Tegártska slučka.

Málokto však vie, že počas výstavby mostu bola nájdená aj malá jaskynka, ktorú sa rozhodli zasypať kamením. Navštív Chmarošský viadukt počas tvojich ciest po Slovensku. Ja postupne zisťujem, že tu toho máme naozaj neskutočne veľa.

Ďalší článok od Milana – cestovateľa bez mapy nájdete na webe www.europa2.sk už budúcu nedeľu o 18:00 hod.

Prečítajte si tiež:

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach