Europa 2 - Maxximum muziky

Mega úspech: Martin Harich postupuje v britskom X Factore!

Do X Factoru sa tento rok prihlásilo okolo tridsaťtisíc ľudí. Aj keď záujemcovia o postup do súťaže prichádzajú z celého sveta, málokomu okrem Britov sa podarí dostať sa ďalej.

„Keď som prišiel na prvý kasting do Wembley, postavil som sa na koniec fronty, ktorá viedla okolo celej obrovskej haly. Tu začína pre všetkých prvá nesmierne ťažká skúška,“ hovorí Martin a pokračuje: „na miesto som dorazil o šiestej ráno a až okolo siedmej večer som sa dostal na rad. Vybral som si skladbu Pompeii od Bastille, z ktorej som zaspieval len asi 15 sekúnd. “ Vyplatilo sa a Martin postúpil ďalej do tzv boocampu, kde dvaja postúpia a a traja súťažiaci si musia ešte v ten deň zbaliť kufre.

„Ďalší krstom ohňom je samotný bootcamp. Keď sedíte v komplexe golfového rezortu u Watfordu ako jeden zo 180 súťažiacich, ktorí prešli prvým sitom a na veľkoplošných obrazovkách vidíte vystúpenie ostatných, uvedomíte si, že tu ste v absolútne inom svete a na inej úrovni, než v akejkoľvek lokálnej talentovej súťaži a máte chuť sa okamžite otočiť a ísť domov. Ale v tej chvíli to už nejde a len čakáte na ortieľ,“ rozpráva Harich.

Počas jedinej spoločnej skladby Hotel California mal každý len niekoľko sekúnd na to, aby zaujal hviezdnu porotu v zložení: producent a zakladateľ súťaže Simon Cowell, speváčky Rita Ora a Cheryl Cole a televízny moderátor Nick Grimshaw. Martin svojich 20 sekúnd živého vystúpenia využil tak, že sám tvorca show Simon Cowell označil jeho prejav na pódiu „amazing“.

To, že úroveň tejto súťaže je úplne odlišná ako iné „podobné“ súťaže, ktoré poznáme z jednotlivých krajín, dokazuje aj fakt, že víťaz každého ročníka British X Factor je doslova katapultovaný do vrcholného showbiznisu a počas niekoľkých týždňov sa dostáva do celoeurópskeho povedomia fanúšikov hudby. Spomeňme napríklad hviezdy, ktoré odtiaľto vzišli, ako napríklad One Direction, James Arthura alebo Little Mix.

Martinovi držíme palce. Len tak ďalej.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach