Väčší a lacnejší sused Bali. Pozri, čo všetko ponúka ostrov Lombok. Nie len krásne pláže, ale aj sopky a vodopády...


Na Bali už bol každý. Poď na Lombok!

Zdroj: cestujposvete.sk

Svetoznáme Bali pozná už každý. Ale čo tak vedľajší a menej turistický indonézsky ostrov Lombok? Oproti Bali je Lombok väčší a nájdeš tam tie najgýčovejšie pláže ideálne na relax, ohromujúce západy slnka, epické vodopády aj mohutnú sopku.

Aký je ostrov Lombok a prečo si zvoliť dovolenku práve tam?

✅ Turistov je tam o niečo menej ako na Bali, ale tento rozdiel sa postupne zmazáva. Síce to nie je nedotknutý raj, ale ak hľadáš super dovolenku, si tam správne.

✅ Mnohé pláže sú oproti tým na Bali takmer prázdne. Ale má to aj nevýhodu - nakoľko je ostrov menej turistický, niektoré pláže majú viac odpadkov ako na Bali (kde ich upratujú práve kvôli turistom).

✅ Jedlo je úžasné a v lokálnych warungoch (miestne bufety a reštaurácie) veľmi lacné! Rovnako je to aj s ubytovaním, ktoré má v Juhovýchodnej Ázii najlepší pomer cena/výkon. Naješ sa aj za dve eurá, ubytko nájdeš pre dve osoby už od 12 eur na noc.

✅ Lombok je moslimský ostrov, preto v obchodoch nekúpiš alkohol a 5 krát denne ťa bude otravovať hlasné zvolávanie na modlitbu v miestnych mešitách (prvé ťa zobudí o piatej ráno). V baroch a reštauráciách však nájdeš pivko a ak hľadáš párty, nájdeš ich na neďalekých ostrovčekoch Gili.

✅ Do Indonézie Slováci nepotrebujú víza na 30 dní. Obojmerná letenka na Bali stojí cca 400 - 500 Eur. Odtiaľ sa dostaneš na Lombok trajektom alebo lietadlom (za 30 minút).

✅ Tipy, čo na ostrove robiť a vidieť nájdeš pri fotkách.

Západ slnka neďaleko plážovej destinácie Senggigi. Síce ma turistická západná časť Lomboku nijak neoslnila, ale už len kvôli takýmto krásnym západom slnka sa oplatí navštíviť :)

Zdroj: cestujposvete.sk

Sopka Mount Rinjani - 3726 m.n.m. Druhá najvyššia sopka Indonézie, ktorá je pre len pre tých zdatnejších turistov a vieš ju zdolať za 3 dni.

Zdroj: cestujposvete.sk

Vodopád Tiu Kelep na severe ostrova. Sprievodcov pri vstupe v pohode ignoruj, žiadneho nepotrebuješ. Niektorí turisti sa nechali oklamať o desiatky eur. Stačí zaplatiť oficiálny vstup za necelé euro. Síce pár krát budeš musieť prebrodiť vodu, cesta k vodopádu je celkom jasná. Prinajhoršom ti smer ukážu miestne deti.

Zdroj: cestujposvete.sk

​Tampah beach - túto pláž si poznač, ak sa na Lombok chystáš. Pláž je málo známa, preto je tu vždy úplne minimum ľudí. Pouliční otravní predavači sem majú zákaz vstupu, takže v pohode môžeš oddychovať bez toho, aby si každých pár minút odmietal ponuku náramkov a podobne. Navyše miestna komunita pláž upratuje a tak je to jedna z najčistejších pláží, ktoré som na ostrove videl.

Zdroj: cestujposvete.sk

Tanjung Aan Beach má mnoho podobných hojdačiek. Krajšie je to zrejme ráno počas prílivu, keď sú hojdačky vo vode. Večer pri odlive to vyzeralo nejak takto :)

Zdroj: cestujposvete.sk

​Lombok má mnoho zálivov a nádherných výhľadov na more. Najviac odporúčam južnú časť v okolí mestečka Kuta.

Zdroj: cestujposvete.sk

​Viac podobných tipov z cestovania po svete nájdeš tu:

https://www.instagram.com/adventure.traveler.peter/

https://www.facebook.com/cestujposvete.sk/