Europa 2 - Maxximum muziky

Martin CÍSAR v novinke STRÁCAM poukazuje na časté správanie ľudí, ktorí prišli o svoju lásku

Myslím si, že láska, ako i partnerský vzťah, je obdobím plným výziev. Vo svojej podstate býva láska ako najsilnejší ľudský cit nevyspytateľná,“ tvrdí slovenský spevák Martin Císar a predstavuje novinku Strácam.

Pre Martina Císara patril rok 2019 rozhodne k tým prelomovým. Práve toto obdobie mu otvorilo cestu k množstvu zaujímavých hudobných príležitostí. A tie i naplno využil. Nie je žiadnym tajomstvom, že Martin Císar je ojedinelým hlasom na slovenskej hudobnej scéne, navyše sa osvedčil tiež ako skvelý textár. Spolupráca s ním spĺňa všetky atribúty profesionality a je predzvesťou výborného umeleckého zážitku. O tom koniec koncov svedčia aj slová ďalších nadaných hudobníkov, s ktorými Martin mal možnosť spolupracovať.

K menám ako Elis Mraz, Barbora Hazuchová, Nicky Mack, Strapo či raper Majself (mimochodom, ich spoločný hit Šťastie bol Martinovým debutom, ktorý mu priam raketovým tempom zabezpečil do dnešného dňa takmer milión videní na YouTube), sa aktuálne pridal i producent Pavol Petrík, vystupujúci pod menom Paul Project. Ten na margo spolupráce s Martinom prezradil: „S Maťom spolupracujeme niečo vyše roka. Za toto krátke obdobie sme vytvorili niekoľko skvelých piesní. Po úspešnom singli Nechaj ma ísť je pieseň Strácam druhou, ktorá uzrie svetlo sveta. Vznikla v septembri minulého roka, keď ma Martin navštívil v štúdiu. Za pár dní sme vytvorili niekoľko zaujímavých skladieb a bližšie sa spoznali, keďže prvé piesne sme tvorili počas prvej vlny pandémie. Vtedy nebolo možné stretnúť sa osobne. Martina považujem za jeden z najväčších speváckych talentov posledných rokov. Je to človek, ktorý má v sebe pokoru, charizmu, rešpektujeme sa navzájom, a aj preto ma naša práca nesmierne napĺňa.“

Keď človek neprestáva dúfať

V Martinovom prípade je zrejmé, že láska – v každej svojej podobe, je pre ňho ako umelca bezodnou dávkou inšpirácie. Inak tomu nebolo ani v skladbe Strácam. Tá vierohodne odzrkadľuje emócie, ktoré po rozchode s milovaným človeka lomcujú s nejedným z nás. Ďalšie detaily už ozrejmil Martin Císar: „Nešťastná láska dokáže človeka celkom paralyzovať. Pieseň Strácam je o pocitoch, ktoré človek obvykle cíti po rozchode. Keď ste s niekým vo vzťahu, čas trávite spoločne, chodíte na rôzne miesta, máte množstvo spomienok. V novej pesničke spievam presne o takýchto miestach. Vraciate sa na ne, ale tentoraz osamote. V kútiku srdca však dúfate, že tam svoju stratenú lásku stretnete. Nedokážete prijať fakt, že medzi vami je koniec a dúfate, že sa všetko vráti späť. To je tá nešťastná ilúzia, ktorá nám bráni preniesť sa cez bolestivú stratu a zmieriť sa s ňou.“

Do skladby pretavil smútok z okolia

Hoci pesnička Strácam nie je založená na Martinovej bezprostrednej skúsenosti, po námet nemusel ísť ďaleko. Ako priznal, vo svojom okolí má nejedného človeka s obdobným príbehom a chcel by im pomôcť aspoň trošku zo smútku uľaviť: „Budem rád, ak novinka Strácam pomôže niekomu lepšie zvládnuť smutné, porozchodové obdobie.“

Ďalšie skladby na spadnutie

O vizuálnu stránku skladby sa postaral Marko Sasfai, k videniu na YouTube je k dispozícii už druhé lyric video Martina Císara a Paula Projecta. V lete bodovali v rádiovom éteri s už zmienenou pesničkou Nechaj ma ísť.

Dvojica netají ambíciu nahrať spolu i ďalšie skladby, a to už v blízkej budúcnosti. Podľa vlastných slov majú pripravených hneď niekoľko hudobných vecí, ktoré budú postupne vydávať. „Vždy sa teším na reakcie ľudí a verím, že i ďalšie výsledky našej spolupráce sa im budú páčiť,“ dodáva na záver optimisticky naladený Martin Císar, ktorý tak ani v čase pandémie nezaháľa.

Zaradil sa k hudobníkom, ktorí nútenú pauzu od koncertovania naplno využívajú pre hudobnú tvorbu. Aj on totiž verí, že už onedlho bude môcť zahrať všetky novinky svojim verným fanúšikom naživo.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: Michelle Kristová, Stellaproduction

Daj si podcast, nech si kdekoľvek

Nechaj sa uniesť do sveta hudby, zábavy a inšpiratívnych príbehov!

Počúvať

Europa 2 na sociálnych sieťach